Güvenlik

Apple kimlik parolanızı mı unuttunuz? İşte çok basit ve havalı bir çözüm!

Apple Kimliği parolanızı unuttuğunuzda kullanabileceğiniz yeni bir iOS 15 numarası var. İşte çok kısa ve bir o kadar da havalı o çözüm!

Apple kimlik parolanızı mı unuttunuz? İşte çok basit ve havalı bir çözüm!

Apple Kimliği parolanızı hiç unuttunuz mu? Eğer cevabınız evetse, bu negatif deneyimin ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyorsunuzdur. Bu iş sanki araba anahtarlarınızı kaybetmeye benzer, yalnızca parolanız iCloud hesabınıza ve sırayla iPhone'unuz da dahil olmak üzere tüm Apple aygıtlarınıza erişiminizi kilitler. Hele parolanızı birkaç kez yanlış girdikten sonra hesabınızı tamamen kilitlemiş olursunuz. Bu da hesabınıza yeniden erişmek için Apple Destek ile iletişime geçmenizi gerektirir. 

iPhone veya Mac'inizde kilitli kalırsanız, iOS 15'te gelen yeni Hesap Kurtarma özelliği ile hesabınıza tekrar girmeyi kolaylaştırabilirsiniz. Hem de çok basit bir yöntemle.

Apple bu sonbaharda, iOS 15'i piyasaya sürdüğünde, hesabınıza geri dönmenizi sağlayan çok kısa ve havalı bir özellik ekledi. iPhone'unuza bir aile üyesini veya en iyi arkadaşınızı arayarak ulaşabileceksiniz. Peki nasıl mı? Hesap Kurtarma adı verilen bu yeni özellik, güvendiğiniz bir kişiyi (veya kişileri) seçmenize olanak tanıyor ve hesabınız kilitlendiğinde belirlediğiniz bu kişiye kod gönderiyor. Hesabınızın kilidini açmak için bu özel kodu girmeniz yeterli. Hepsi bu kadar. Oldukça havalı ve mevcut yöntemden çok daha kolay. 

Güvendiğiniz Hesap Kurtarma Kişi veya Kişilerini Seçin

Hesap Kurtarma'yı kurmadan önce, tüm Apple aygıtlarınızın (Mac, iPad veya iPhone) en son Apple yazılımı sürümünü çalıştırıyor olması gerekiyor. Bu durumda sırasıyla MacOS Monterey, iPadOS 15 ve iOS 15 anlamına geliyor.

Tüm cihazlarınızın en son yazılıma sahip olduğundan eminseniz, aşağıdaki adımları izleyerek Hesap Kurtarma için kurtarma kişilerinizi seçin. 

Ayarlar  uygulamasını  açın ve   ekranın üst kısmındaki adınıza dokunun . Ardından, Parola ve Güvenlik  >  Hesap Kurtarma  >  Kurtarma Kişisi Ekle öğesini seçin. Kişinin hesabınızla tam olarak neler görebileceğini veya neler yapabileceğini ayrıntılandıran bir sayfa açılır. Devam etmek için ekranın altındaki Kurtarma Kişisi Ekle'ye dokunun. İstendiğinde Apple Kimliği parolanızı girin, ardından kurtarma kişilerinizi seçmek için istemlerin geri kalanını izleyin.

Apple Kimliğiniz veya iCloud hesabınız kilitlendiğinde ne olur?

Hesabınızda kilitli kalırsanız, iPhone'unuzu kullanarak Hesap Kurtarma Kişilerinizden birini aramanız gerekiyor. Kişiniz size doğrudan iPhon'unuza erişebileceğiniz bir kısa kod verecek ve hesabınızın kilidini açmak için bu kodu girmeniz gerekecek. Hesabınızın kilidi açıldığında, yeni bir şifre oluşturmanız istenecektir. Hepsi bu kadar.

Yorumlar
Teknoman
Neresi havali bunun?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.