Güvenlik

Bilgisayarında Java olanlar dikkat!

Uzmanlar Java hakkında uyarıda bulundu.


Java dünyanın en yaygın kullanılan yazılımlarından biri ve uzmanlar Java konusunda kullanıcıları uyarıyor. Uzmanlar uyarısında; "İnternette sörf ederken Java'yı kapatın!" diyor.

Oracle, Microsoft'tan sonra dünyanın en büyük yazılım üreticilerinden biri konumunda. Şirketin geliştirdiği Java'ya yeni bir güncelleme geldi ve bu güncelleme yeni tehlikeleri beraberinde getiriyor. Java'ya gelen güncellemenin ardından güvenlik uzmanları, hacker'lara açık bir kapı aralandığı konusunda uyarıyorlar.

Java'nın güncellenmesiyle birlikte Java'da güvenlik açığı yaratan hacker'lar, "Poison Ivy" isminde kendilerine ait olan bir yazılımı kullanıcıların bilgisayarına kurabilme şansına sahipler. Hacker'lar böylelikle kişilerin bilgisayarlarını kontrolünü ele geçirebilecekler.

1346225764_javalogo281503315630640x360.jpg

Güvenlik uzmanları kullanıcıların Java'yı devre dışı bırakmalarını tavsiye ediyorlar. Eğer hacker'lar bilgisayarınızı ele geçirdiği takdirde zararlı yazılımlar, virüsler ve aklınıza gelebilecek birçok tehlikenin bilgisayarınıza rahatça sızabilme olasılığı bulunuyor.

Daha çok internet sitelerinde kullanılan Java, en yaygın programlama dillerinden biri ve bir programlama dili olan Java, yazılımcıların bir dizi kodu bilgisayar ve sanal makineler için geliştirmesine olanak tanıyor. Oracle, daha önce yaptığı açıklamada, Java'nın bilgisayarların yüzde 97'sinde bulunduğunu söylemişti.

Eğer tarayıcınızda kurulu olan Java ile bilgisayarınızın tehlikede olup olmadığını anlamak istiyorsanız buradan öğrenilebilirsiniz. Bilgisayarınızda güvenlik açığı var ise kırmızı bir metinle karşılaşıyorsunuz ve Java'nın güvenlik zafiyeti olduğunu size bildiriyor.

Java'yı kaaptmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemleri uygulamanız yeterli olacaktır.

Mozilla Firefox: Ana menüden Add-ons yani Eklentiler bölümüne gelin, ardından Java kelimesi geçen her şeyi "disable" yani devre dışı bırakın.

Google Chrome: Ayarlar'a girdikten sonra sol üst kısımda arama çubuğu göreceksiniz. Oraya Java yazın. Ardından Java ile ilgili ayarı kapatabilirsiniz.

Microsoft Internet Explorer: Ayarlar'ın ardından Programlar sekmesine tıklıyoruz. Manage Add-ons ya da Eklentileri Yönet seçeneğine tıklayıp Java'yı buluyoruz ve buradan kapatıyoruz.

Yorumlar
bekir
java yi kapatalimda bir cok sey javayla calisiyor bu aynen arabanin teyini var ama haporleri yok ne isi yarar javayi kapatacagimiza endeks html yuklerim guvenli platformlarda otamatik acilir
Cevapla
klas?k
java kapatinca programi nasil kullanicaz bea...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.