Güvenlik

Bilgisayarınızı hızlandırmanın yolları

Bilgisayarınız ağırlaşmış ve siz bu durumdan şikayetçiyseniz konumuza hoşgeldiniz. Gereksiz dosya ve programları temizleyip bilgisayarımızı eski hızına döndürelim.


Disk Alanımızı temizleyelim;

Yüklediğiniz programlar ve dosyalar sayesinde zamanla ağırlaşan makinanızdaki gereksiz dosyaları temizlememiz bilgisayarımızı hızlandıracaktır. Bu işlemler sonrasında bilgisayarınız daha rahat ve daha performanslı çalışacaktır. İlk işlemimiz olan disk temizleme; Windows'un içerisinde bulunan bir programdır. İlgili yazılımı açmak için Başlat -> Disk Temizleme ( arama alanına yazılacaktır )...

Windows'un kendi Disk Temizleme aracı dışında, SlimCleaner, CCleaner gibi yazılımlarla da toplu temizlik yapılabilir. CCleaner programını bilmeyeniniz yoktur, biraz daha farklı özelliklere sahip SlimCleaner programına bakalım.SlimCleaner temel olarak CCleaner benzeri bir program ama daha detaylı özellikleri var. İlk kısım olan Cleaner bölümünde Windows, uygulamalar, internet tarayıcıları ve kayıt defteri içerisinde yer alan gereksiz dosyalar ve girdileri temizleyebiliyorsunuz.


Optimize kısmında ise SlimCleaner'in diğer programlara göre fark yaratan bir özelliği öne çıkıyor. Burada başlangıçta çalışan programlar listeleniyor. Fark ise burada gösterilen çalışan uygulamalar, programı kullanan kullanıcıların verdiği notlara göre iyi ya da kötü olduğu yanında verilen renkler ile belirtiliyor.

Bu sayede başlangıçta çalışan programlarınızdan hangisinin gerekli, hangisinin gereksiz ya da zararlı olduğuna karar verebiliyorsunuz.


Kullanıcıların verdiği oylar ile sürekli güncellenen program en doğru bilgiyi kullanıcılarına ulaştırmayı amaçlamış.Software bölümünde ise bilgisayarınızda yüklü programlar sıralanıyor. Burada da kullanıcıların verdiği notlara göre belirlenen "gereksiz" veya "zararlı" statüsü bizler hangi programları kaldırmamız konusunda kolaylık sağlıyor.

SlimCleaner programını indirmek için Tıklayınız.Diğer bir Disk Temizleme programı ise SequoiaView. Bu program hard diskinizdeki dosyaları büyüklüklerine göre görsel yer kaplayarak gösteriyor. Bu sayede işinize yaramayacak olan büyük ölçekli programları görüp silebilirsiniz. İsterseniz yine kendi belirlediğiniz dosya uzantılarının hangi renkte gösterileceğini de belirtmeniz mümkün. Karelerin üzerine çift tıkladığınızda ilgili verileri görebilirsiniz. Sağ tıkladığınızda ise dosyaların bulunduğu klasöre gitmenizi sağlayan menülere ulaşabilirsiniz.


SequoiaView programını indirmek için Tıklayınız.


Diskinizi düzenli olarak birleştirin!Sisteminizin bir süre sonra ağırlaşmaması ve sabit diskinizin performansının düşmemesi için düzenli disk birleştirme yapmanızda fayda var. Sabit diskiniz üzerinde parçalanan dosyaları belirli bir sıraya sokarak sabit diskinizin performansının düşmesini önleyebilirsiniz.

Disk birleştirme, kısaca sabit diskiniz üzerindeki parçalanmış dosyaların yeniden belirli bir sıraya konulması demek. Bu sayede bir dosyanın dağılmış parçaları belirli bir sıraya konularak, dosyaya erişilmek istendiğinde daha hızlı bir okuma işlemi yapılır.Biraz daha açarsak, sabit disk üzerinde dosyalar her zaman tek bir parça halinde kaydedilmez. Siz dosya üzerinde değişiklik yaptıkça sabit disk üzerinde önceden silinen dosya boşluklarına (sektör) bu yeni dosyaların parçaları dağıtılarak yerleştirilir. Bir dosyanın içeriği farklı farklı yerlerde olacağı için sabit disk kafasının farklı farklı kısımlardan okuma yapması size daha yavaş bir sistem performansı olarak geri döner.


Spyware'lere karşı önlem alın!

Spyware'ler bilgisayarınızdan önemli verileri çalma amacı güden ufak programlara denir. Eğer bilgisayarınızı bir antivirus ya da bir anti-spyware ile korumuyorsanız kredi kartı bilgileriniz gibi önemli bilgileri her an hacker'lara kaptırabilirsiniz.Bunun önüne geçmek için Spybot Search&Destroy gibi ücretsiz bir anti-spyware yazılımı kullanıp bilgisayarınızı taratabilir ya da toplu adlı konumuzu inceleyebilirsiniz.

Tabii ücretsiz yazılımlar dışında komple çözüm sunan ücretli bir antivirüs yazılımı kullanarak daha güçlü bir koruma da sağlayabilirsiniz.
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.