Güvenlik

Ücretsiz Anti-Virüs programları

Anti-Virüsler günümüzde bilgisayarlar için artık vazgeçilmez. Önemli ve büyük bir pazar olduğu için ücretli olarak piyasaya sürülen yazılımların yanında gerek deneme amaçlı, gerekse reklam amaçlı ücretsiz olarak yayınlanıyor...


AVG 2012

2012 sürümünün hızı ve yaklaşık 100 milyon kullanıcısı ile övünen, ülkemizde de yaygın olarak kullanılan ücretsiz anti-virüs yazılımlarından biri de AVG. RAM kullanımının %50 düşürüldüğü bu sürüm kullanıcıların hoşuna gidecek gibi. Toolbar sevmeyen kullanıcılar kurulum sırasında clicklere dikkat etsin.

İşte AVG 2012'den bir görüntü;İndirmek için Tıklayınız
Avast Home 6

Antispayware özelliğini de içerisinde barındıran Avast 6 sürümü iddialı.

Avast?ın bu ücretsiz sürümünün ilk işi bilgisayarınızı açtığınız an çalışan yazılımların güvenilirliğini kontrol etmek. Böylece anti-virüs programınızı yüklemeden önce çalışan zararlı yazılımlar bu etapta temizlenmiş oluyor.

Web Kalkanı eklentisi ile ziyaret ettiğiniz tüm sayfaları, java komutlarını, indirilen dosyaları çok seri bir şekilde tarar ve bu işlemleri internette gezinme hızınızı yavaşlatmadan yapar..

İşte Avast Home 6'dan bir görüntü;İndirmek için Tıklayınız
Avira Antivir

İlk kullanıcı kitlesinin düşüncesi "bilgisayarımı kasmasın" diyen normal kullanıcılardı. Bu başlangıç ile yola çıkan firma, şimdi bir çok test raporunda "başarılılar" arasında. Gerçek koruma, gerçek performans isteyenler için Avira Antivir.

Bununla yaşayacağınız tek sıkıntı, her güncelleme sırasında karşınıza çıkan ücretli sürüm reklamı. Günde yüzlerce tıklama yaptığımızı düşünürsek bu konunun bizi yıldırmaması gerektiğini düşünüyorum.

İşte Avira Antivir'den bir görüntü;
İndirmek için Tıklayınız
A-squared

Emsi Software kalitesinde, bazı kullanıcılar tarafından vazgeçilmez olan a-squared, ücretsiz sürümü ile hizmetinizde. Ikarus anti-virüs motoru ve aquared antispyware ortak yapımı olan bu yazılım çok güçlü bir veritabanına sahip. Ancak güncellemeleri elle yapmanız gerektiğini unutmayın.

İşte A-squared'den bir görüntü;
İndirmek için Tıklayınız
BitDefender 2009

"En iyi anti-virüs Kaspersky" diyen binlerce kullanıcı var. İşte BitDefender bir zamanlar bu anti-virüs ile kıyaslanıyordu. İsabet oranı ve tarama motorunun hızı hoşunuza gidecek bir yazılım? Bunun dışında online tarama servisi de mevcut; http://www.bitdefender.com/scanner/online/free.html

İşte BitDefender 2009?dan bir görüntü;
İndirmek için Tıklayınız

ClamWin

ClamWin'in bu yazıdaki diğer programlardan farkı, gerçek zamanlı olarak virüs taraması yapmıyor olması. Yani sabit diskinize zararlı bir dosya yüklendiğinde sizi hemen uyarmıyor.

Bu yönüyle günlük kullanım için ideal olmasa da, ClamWin'in bazı kendine has özellikleri bulunuyor. Örneğin Windows Explorer ile entegrasyon sayesinde, herhangi bir dosyaya sağ tıklayarak tarama yaptırabiliyorsunuz.

Aşağıdaki adresten son sürümünü indirebileceğiniz ClamWin'i Spyware Terminator gibi yazılımlarla birlikte kullanmanızda fayda var.

İşte ClamWin'den bir görüntü;İndirmek için Tıklayınız

Spyware Terminator 2012

Tek başına bir anti-virüs olmayan Spyware Terminator yukarıda bahsettiğimiz ClamWin ile kurulum sırasında entegre edilebilmesinden dolayı bu makalede yer alıyor. Tabi 32 milyonu aşkın kullanıcı sayısını da göz ardı edemeyiz.

Bu ikili hem tam zamanlı virüs koruması, hemde başarı bir casus yazılım koruması sunabiliyor.

İşte Spyware Terminator 2012'den bir görüntü;İndirmek için Tıklayınız

Microsoft Security Essentials

Microsoft tarafından çok geç gelen bir çalışma. Security Essentials yazılımı tümüyle ücretsiz ve "kur-unut" prensibiyle çalışıyor. Bir kaç hafta da bir güncelleme ve tarama talebinde bulunan yazılım şimdilik sektörün biraz gerisinde görünüyor. Okurlara bir uyarı da Microsoft Security Essentials yazılımının sahteleri piyasada geziniyor. İndirdiğiniz adresin orjinal sitesi olmasına dikkat edin. Korunmaya çalışırken tuzağa düşmeyin.

İşte Microsoft Security Essentials'dan bir görüntü;İndirmek için Tıklayınız

Rising Antivirus

Henüz hak ettiği popülariteyi yakalayamamış olsa da, Rising Antivirus de güçlü koruması ve sistem dostu kaynak tüketimi ile ileri düzey teknik özellikler aramayan kullanıcılara hitap ediyor.

Tam tarama konusunda rakiplerinden biraz daha yavaş çalışan Rising Antivirus, bu açığını zamanlanmış taramalar ile kapatabiliyor. Programın son sürümünü indirebilirsiniz.

İşte Rising Antivirus'den bir görüntü;İndirmek için Tıklayız

Ayrıca Rising Mobile Security ile Symbian ve Android işletim sistemli cep telefonlarınızı güvence altına alabilirsiniz.

İşte Rising Mobile Security'den bir görüntü;PC Tools Antivirus

En çok bilinen casus avcısı Spyware Doctor'un yazarlarından PC Tools kolay kullanımı ile yeni kullanıcılar için ideal bir seçenek olabilir. Zamanlanmış tarama ve otomatik güncelleme özelliklerinden isabet oranları ile PC Tools Anti-virüs sizleri bekliyor.

İşte PC Tools Antivirus'den bir görüntü;İndirmek için Tıklayınız

Comodo Internet Security

Firewall yazılımı ile kullanıcılar arasında sıkça tercih edilen Comodo Internet Security paketinin ücretsiz anti-virüs uygulaması size göre mi? İndirebilirsiniz.

İşte Comodo Internet Security'den bir görüntü;İndirmek için Tıklayınız
Yorumlar
Misafir
Anti-Virüslerin ücretsiz olması kalitesiz olması anlamına gelmez, tam tersine kullanıcılar ücretsiz dağıtılan sürümlerden memnun kalacak ki lisanslı sürümü satın alsınlar. Anti-Virüs olarak işlev aynı ama lisanslı sürümde fazladan bazı özellikler bulunuyor. Ancak ikisininde anti-virüs olarak yakalacayağı virüsler aynıdır. Bunun yanında bilgisayarınızda açılan her sayfaya sizin tabirinizle "ehliyet - ruhsat" sorma işlemi zaten anti-virüsün doğasında var. Bunun için kodlandı, bunu bilgisayarınızı kasmadan yapması için de geliştiriliyor. Benim önerim; eğer dikkatli bir kullanıcı iseniz, girip çıktığınız siteler belli başlı yerlerse ücretsiz anti-virüs yazılımları sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Bunun aksine her ortama girip çıkan ve "İnternet Bankacılığı" veya "Kredi Kartı ile internetten Alış-veriş" işlemlerini yapan bir kullanıcıysanız extra korumalar için lisanslı bir Anvi-Virüs almalısınız.
Cevapla
Misafir
Ücretsiz anti-virüs programları veya internet güvenlikleri bizi tam olarak tehditlere ne kadar koruyor acaba ? Şahsen sürekli dolu olan bir internet trafiği var bu trafikte herkese ehliyet ruhsat sorulması biraz zor..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.