Güvenlik

Biri sizi gözetliyor olabilir!

Macbook'larda yaşanan sorun tüm bilgisayarları kapsayabilir mi?

Biri sizi gözetliyor olabilir!

Teknoloji her ne kadar hızlı bir şekilde gelişsede güvenlik açıkları kullanıcıları rahatsız edebiliyor. Günümüzde yaşanan bilişim suçları bunun en büyük kanıtlarından sayılabilir. Peki birileri bizi kendi bilgisayarımız üzerinden izleyebilir mi? Daha önce hiç bilgisayarınızın kamerası aracılığı ile başkalarının sizi izleyebileceğini düşünmüş müydünüz? Eğer düşünmediyseniz, düşünmeye başlasanız iyi edersiniz. Hatta şu an siz bu haberi okurken bile izleniyor olabilirsiniz.

1387921677_img20131224232708.jpg

Bu durumu ortaya çıkaran kişiler ise Johns Hopkins Üniversitesi'nden Matthew Brocker ve Stephen Checkoway oldu. Bu ikili Apple Macbook'un iSight kamerasının yeşil uyarı ışıkları aktif edilmeden kullanıcılarını gizlice izleyebiliyorlar. Bunu ise geliştirmiş oldukları 'iSeeYou' isimli bir yazılım ile gerçekleştiriyorlar.

1387921722_img20131224232818.jpg

Bu durum, ABD Gençlik Kraliçesi'nin çıplak fotoğraflarını gizlice uzaktan hack yoluyla elde etmekten yakın zamanda mahkemede savunma veren genç adamla birlikte mahkemeye sunulan belgelerde ortaya çıkmış. Belirtilene göre bu işlemi sadece bu ikili değil FBI da yapabiliyor.

 Öte yandan, eğer sizin bilgisayarınız Macbook değilse bile siz yine de tedbiri elden bırakmayın ve internette dolaşırken emin olmadığınız linklere tıklamayın ve kameranızın üzerini herhangi bir şeyle kapatın.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.