Güvenlik

Bu virüs hepsinden tehlikeli!

Gauss adlı virüs ile banka hesapları tehlikede!


Yeni keşfedilen Gauss isimli virüs, sosyal medya hesapları, e-mailler gibi kişisel veriler dışında, banka hesaplarına ait bilgileri de ele geçirmeyi hedefliyor. En tehlikeli virüsler olan Flame ve Stuxnet bile sadece sanayi casusluğu odaklı hazırlanmış virüslerdi. Bu nedenle Gauss daha önceki benzerleri olan virüslerden ayrılıyor.

Gauss, şimdilik başta Lübnan, Filistin ve İsrail olmak üzere orta doğuda ki yaklaşık 2500 kullanıcıyı etkilediği düşünülüyor.

1344674430_105947-hirsiz-virus-alarmi-5024bed57bd55.gifGauss ile ilgili bazı önemli bilgiler ise şöyle:

Aslında Gauss bir takip aracı. Online banka sistemleri, sosyal medya siteleri ve e-mail hesaplarına dair kilit bilgileri çalıyor. Ayrıca bulaştığı bilgisayarlardaki, internet gezinti geçmişi, sistem parolaları ve hard diskteki bilgileri de topluyor.

İçinde henüz gizemi çözülmemiş olan Godel adlı bir modül bulunuyor. Bu modül Gauss bulaşmış bilgisayarlara USB disk takıldığında devreye giriyor ve buraya zararlı bir kod yüklüyor. Godel'in amacı tam olarak anlaşılmış değil çünkü kodu sıkıştırılmış ve çok karmaşık bir şifreleme kullanıyor. Kaspersky Lab'ın üst düzey araştırmacısı Roel Schouwenberg bu modülün, ciddi bir tehdit olduğunu ve sanayi kontrol sistemlerine zarar vermek üzere dizayn edildiğine inandığını açıkladı.

Kısmen, USB diskler vasıtasıyla bulaştırılabilen virüs bir tehdit oluşturuyor. Temmuz ayından beri virüsü yönetene sunucular kapalı görünüyor, bu nedenle operasyonun "veri takip" kısmı artık aktif değil

Yorumlar
mazlum
ya simdi genemi asi olacagiz biktim bu gara hackerlardan bunlarin beyazlari uyuyormu bedava asi var kayit olun bedava asi kazanin kayit ucreti100 dolar asi bedava kampanyaya gel kurban
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.