Güvenlik

II. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı

II. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı'nın ikincisinin hazırlıklarına başlandı.


Ülkemiz'de iletişim ve bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketleri koordne eden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu BTK , I. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikati geçen yıl yapılmıştı ve II. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı için hazırlıklar başladı.


TÜBİTAK ve BTK işbirliği ile düzenlenecek olan II. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı 2012 yılı'nın sonlarında yapılacağı bildirildi. Tatbikat öncesinde olası katılımcılarla bir toplantı yapılacaı bildirildi.

8 Ağustos'ta yapılacağı açıklanan toplantı TÜBİTAK Ankara merkez binasında bulunan Feza Gürsey Konferans Salonu'nda gerçekleştirilecek.

41 kurum ve şirket katılmıştı

I. Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı 2011 Ocak ayın'da yapılmıştı ve 41 farklı şirket ve kurum katıldığı belirlenmişti.

Tatbikat sonucunda altyapı açıkları ve yapılması gerekenlerle ilgili olarak bir rapor yayınlanmış ve bu açıkların giderilmesi gerektiğinin altı çizilmişti.

Saldırılar giderek artmakta

Son yıllarda gözlemlediğimiz kadarıyla siber saldırılar giderek artmaya ve gruplanmaya başladılar , Bunlara örnek olarak ; Anonymous ve Redhack gibi hacker grupları sistemli bir şekilde birçok şirket ve kurum'ların internet sitelerine saldırmakta ve kişisel cihazlara yapılan saldırılarla da ciddi artışlar meydana gelmektedir.

Giderek artan siber tehditler devletleri de önlem almaya zorluyor.

Tatbikat'ta amaç kurum ve şirket'lerin online altyapılarını test etmek olacağı bildirildi

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.