Güvenlik

Çalınan Twitter hesabı 136 milyar dolara mal oldu

Hesabın çalınması ile Amerikan borsası Dow Jones puan kaybına uğrayarak 3 dakika içinde tam 136 milyar kaybetti.

Çalınan Twitter hesabı 136 milyar dolara mal oldu

Dün yayınladığımız haberde Associated Press (AP) haber ajansının sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabını ele geçirdiğini ve sanal korsanların bu hesap ile "Beyaz Saray'a saldırı, Başkan Obama yaralandı" mesajını paylaştıklarını duyurmuştuk. Hackerların bu mesajı yayınlaması ile Dow Jones Sanayi Endeksi'nin 150 puan düşmüştü.

Sosyal medya uzmanları böyle durumlarda ne yapılması gerektiği konusunda bilgiler verdiler.

1366867522_67201644ap.jpg

Dün gerçekleşen haber ajansının Twitter hesabının çalınması ve yalan haberin yayınlanmasının ardından dünya alarma geçmiş ancak çok geçmeden ajansın hesabının hacklendiği anlaşılmıştı. Amerikan borsası Dow Jones puan kaybına uğrayarak 3 dakika içinde tam 136 milyar kaybetti.

Bu durum sanal ortamın güvenliğinin bir kez daha masaya yatırılmasına neden oldu. Bu durum hakkında konuşan Romanya'nın en çok takip edilen haber sitesinin editörü Cristian Pantazi, hırsızı evin içinde aramak gerektiğini vurguluyor.

Cristian Pantazi bu konuyla ilgili olarak, "Hesaba erişimi olanlar yayındaki en güvenilir kişilerden olmalı. Ayrıca şifreler, kısa mesaj ya da e-posta yoluyla paylaşılmamalı. Hesaplara erişimi olan biri ayrılınca şifre muhakkak değiştirilmeli. Her halükarda şifre gizli ve güvenli bir ortamda saklanmalı. Bilgisayarlar arasındaki ağın güvenliği de en üst düzeyde olmalı" dedi.

Pantazi, böyle bir durum karşısında, "Her şeyden önce yapılması gereken, olanların bütün açıklığıyla kamuoyu ile paylaşılmasıdır. Ardından hesabın şifresinin geri alınması ve bilgi hırsızlığı şikayetiyle devlet organlarına başvurulması gerekir." Dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.