Güvenlik

Careem de hackerların kurbanı oldu!

Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede hizmet veren Careem, kullanıcılarının bilgilerini çaldırdı.

Careem de hackerların kurbanı oldu!

Uber'in rakibi Careem, son günlerde siber saldırı sorunu yaşıyor. Türkiye başta olmak 13 ülkedeki 14 milyon kullanıcısının verilerini çaldıran şirketten yapılan Türkçe açıklamada, "Ekibimiz derhal bu durumu inceleme altına aldı" açıklaması yapıldı.

Careem, Türkiye başta olmak birçok ülkedeki kullanıcı verilerini çaldırdı. 14 milyondan fazla kullanıcının etkilendiği olayda Careem'in hizmet verdiği ülkeler arasında Türkiye bulunuyor. Şirketten yapılan açıklamada 14 Ocak 2018'de, veri depolamak için kullanılan sunuculara hackerlar tarafından yetkisiz erişimin söz konusu olduğu belirtildi.

Saldırı sonrası Careem; "Ekibimiz derhal bu durumu inceleme altına aldı, bu işlemde harici bir siber güvenlik firması ile birlikte çalışmak suretiyle müşterilerimiz ve kaptanlarımızı korumak için ve hizmetlerimiz kesintiye uğramamış olduğundan emin olmak için çalışmalara koyuldu. Bu bilgilerin tamamen ayrı başka bir sistemimizde güvenli bir şekilde halde tutulduğunu tekrar teyid etmek isteriz" dedi.

Peki kullanıcıların kredi kartı bilgilerine ne oldu? Bu konuda henüz resmi bir açıklama gelmiş değil. Careem, kredi kartı bilgilerinin ayrı bir sistemde tutulduğunu ve kredi kartı bilgilerine erişildiğine yönelik bir kanıt bulunmadığını belitti.

Yaşanan bu olaydan sonra kullanıcıların alması gereken önlemlere değinen şirket; "Careem şifrenizi değiştiriniz. Zor ve karmaşık şekilde belirlediğiniz şifreyi farklı hesaplarda kullanmayınız. Kişisel bilgilerinizi isteyen hiç bir epostaya cevap vermeyiniz ve tıklamayınız." dedi.

Son zamanlarda veri hırsızlığı artık hackerlar arasında resmen bir trend haline dönüşmüş durumda. Bu konuda firmalar nasıl bir yol izleyeceklerini maalesef saldırıya uğradıktan sonra düşünmekteler.

Yorumlar
Zeki
Careem de
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.