Güvenlik

Chrome bilgisayardaki her dosyası sürekli tarıyor

Google Chrome, Windows bulunan bilgisayarlardaki tüm dosyaları sürekli olarak tarıyor!


Siber güvenlik uzmanı Kelly Shortridge, dünyanın en popüler web tarayıcılarının başında gelen Chrome’un bilgisayarınızdaki tüm dosyaları düzenli olarak taradığını ve verileri Google’a göderdiğini açıkladı.

Ancak hemen ekleyelim Google’ın amacı bilgisayarınızdan veri sızdırmak değil. Tam tersi; tarayıcıya saldırma ihtimali bulunan zararlı yazılımları keşfetmek. Bunun sebebiyse Chrome Cleanup Tool. Chrome Cleanup Tool bilgisayarınızda herhangi bir zararlı yazılımla karşılaşması durumunda ilgili verileri Google’a iletiyor.

Bunun sebebiyse şöyle açıklanıyor; geçtiğimiz günlerde ABD merkezli siber güvenlik şirketi Trustlook'un uzmanları, Twitter, Facebook Messenger, Skype, Line, Telegram, Viber, Weibo gibi uygulamalardan bilgi çalabilecek yeni bir virüsün keşfedildiğini rapor etmişti ve com.android.boxa adlı virüsün Çin merkezli Cloud Module uygulamasından yayıldığı da belirtilmişti.

Chrome’un güvenlik şefi Justin Schuh’u Twitter'da "Bunu açık bir şekilde ifade etmek için, bunların hepsi yerel bir imza motoruyla yapılan yerel taramalardır." dedi. Bu bir "bulut anti-virüs tarayıcısı" anlamına gelmez. Ek olarak tarama, antivirüs programlarının geleneksel taramasından daha az zararsızdır dendi. Ancak, şu anda özel kullanıcıların bu işlevi tamamen kapatmaları mümkün değil.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.