Güvenlik

CIA'i endişelendiren güvenlik uygulaması

Biyometrik pasaportlar ve retina tarayıcı gibi araçların yaygınlaşması CIA'i korkutuyor.

CIA'i endişelendiren güvenlik uygulaması

Havaalanlarında, sınır kapılarında, otellerde ve iş merkezlerinde güvenliğin artırılması amacıyla biyometrik pasaportlar ve retina tarayıcı gibi araçlar kullanılmaya başlanıyor artık.

1334557990_20203.jpg

Amerikalı yetkililer bu uygulamadan rahatsız gibi görünüyor. Endişeleri ise sahte isimle seyahat eden CIA ajanlarının kimliklerinin ortaya çıkarması. Ajanların da uğrak yeri olan Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra Dubai, Ürdün ve Hindistan'daki havaalanları ve otellerde biyometrik pasaport ve retina taraması gibi uygulamalar gittikçe yayılmaya başlandı.

Wired dergisine röportaj yapan CIA danışmanı, "Bu ülkelere sahte bir kimle giderseniz, bir daha başka isimle girmeniz mümkün olmaz. Yani bir kere girersiniz ve iş orada biter" dedi.

Adının açıklanmasını istemeyen CIA danışmanı, "Retinanız ve pasaportunuzdaki biyometrik veriler o pasaportun üzerindeki isimle özdeşleşir, geri dönüşü de olamaz" diyerek endişesini dile getirdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.