Çin Apple ve Amazon sunucularında casusluk mu yapıyor?

Ortaya atılan bir iddiaya göre Çin, Apple ve Amazon gibi teknoloji devlerinin sunucularına casus mikroçip yerleştirdi.

Çin Apple ve Amazon sunucularında casusluk mu yapıyor?

Teknolojik casusluk son yılların popüler konularından biri. Ülkeler arasında siber savaşların yaşandığı günümüzde birçok ülke birbirlerini teknolojik casusluk yapmakla suçluyor. Hatta geçtiğimiz yıllarda Huawei ve ZTE gibi Çinli markaların cihazlarının casusluk yaptığı iddiası ile ABD ve ABD'nin askeri üslerinde kullanımının yasaklandığı da bilinen bir gerçek. Ortaya atılan bir iddiaya göre ise Çin, Amazon ve Apple gibi teknoloji devlerinin sunucularına casus mikroçip yerleştirerek bilgi transferi yapıyor.

Çin Apple ve Amazon sunucularında casusluk mu yapıyor?

ABD merkezli Bloomberg tarafından ortaya atılan iddiaya göre Çin ordusu, yerel üreticilere ABD merkezli şirketlerin sunucuları için üretilen anakartlara casus mikroçip koymayı zorunlu hale getirdi. Bir pirinç tanesinden daha küçük olan bu casus çip sayesinde ise sunucuya ve içindeki bilgilere uzaktan erişim sağlanıyor.

Bu uygulamanın bugüne kadar aralarında Amazon ve Apple gibi markaların bulunduğu 30 farklı şirket için hayata geçirildiği de iddia ediliyor. Olayın arkasındaki şirketin ise sunucu anakartı üreticisi Super Micro Computer yer alıyor.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Apple ise böyle bir olayın mümkün olmadığını belirtti ve 2016 yılından Super Micro Computer ile olan iş ilişkilerini bitirdiklerini de açıklamaya ekledi. Öte yandan Amazon da bu iddiayı reddetti.