Güvenlik

DDoS saldırıları kaç dolara yaptırılıyor?

Yasa dışı DDoS saldırılarının hackerlar tarafından kaç dolara yapıldığı ortaya çıktı. İşte süresine ve tipine göre değişen DDoS saldırılarının fiyatları!


Karaborsada, DDoS saldırılarının düzenlenmesiyle ilgili sunulan hizmet seviyesi yasal işlerde karşılaşılandan pek de farklı değil. Tek fark, sağlayıcı ve müşteri arasında doğrudan bağlantı olmaması.

Hizmet sağlayıcılar, kayıt aşamasından sonra müşterilerin ihtiyaç duydukları hizmeti seçip ödeme yapabilecekleri ve ardından gerçekleştirilen saldırıyla ilgili rapor alabilecekleri, kullanışı kolay bir web sitesi sunuyor. Bazı durumlarda, her bir saldırı için bonus puanlar ya da ödüller alınabilen müşteri sadakat programları bile bulunuyor.

Müşterilerin maliyetlerini etkileyen çeşitli faktörler mevcut. Bunlardan biri saldırıların kaynağı ve tipi. Örneğin, popüler nesnelerin interneti (IoT) cihazlarından oluşan bir botnetle saldırı yapmak, sunuculardan oluşan bir botnet saldırısı yapmaktan daha uygun fiyatlı. Bu noktada, saldırı hizmetleri sunan tüm sağlayıcılar bu tür detayları vermeye hazır olmuyor.

Bir diğer öne çıkan faktörse saldırının süresi ve konumu. Genellikle İngilizce dilini kullanan web sitelerine düzenlenen DDoS saldırıları, Rusça dilini kullanan benzer web sitelerine düzenlenenlere göre daha pahalı.

Maliyeti etkileyen büyük etmenler arasında kurbanın tipi de yer alıyor. Devlete ait web sitelerine saldırmak yüksek risk barındırdığından ve DDos çözümleriyle korunan kaynaklara saldırmak daha zor olduğundan, bu tür hedeflere düzenlenen saldırıların maliyeti daha yüksek.

Örneğin, DDoS korumasına sahip olmayan bir siteye saldırının maliyeti 50 ile 100 dolar arasında değişirken, korumaya sahip olan sitelere saldırının maliyeti 400 dolar ve daha fazlasına mal edilebiliyor.

Bu da demek oluyor ki, bir DDoS saldırısının maliyeti 300 saniyelik bir saldırı için 5 dolardan, 24 saatlik bir saldırı için 400 dolara varacak kadar değişkenlik gösterebiliyor.

1484725139_xemkzsgqcp29spyw2rth.jpg

Ortalama 1 saatlik saldırının maliyeti 25 dolar civarında. Kaspersky Lab uzmanları, 1000 bilgisayarlık bulut tabanlı bir botnet saldırısının tahminen saatte 7 dolara mal olduğunu hesapladılar. Bu da siber suçluların DDoS saldırılarıyla saatte 18 dolar kar elde ettikleri anlamına geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.