Güvenlik

DNS zehirlenmesine dikkat!

DNS zehirlenmesi nedir?

DNS zehirlenmesine dikkat!

Türkiye’de bazı popüler sitelerin erişime kapatılması ile internet kullanıcıları DNS ayarlarını değiştirerek veya bazı programlar kullanarak bu yasaklı sitelere girmeye çalışıyorlar. Ancak bu kullanıcıları büyük tehlikeler bekliyor. Çünkü DNS spoofing, DNS ön bellek zehirlenmesi, ya da domain adı sistemi (DNS) zehirlenmesi ile karşı karşıyalar.

Bu zehirlenme, Domain Ad Sistemi (DNS) ad sunucusunun ön bellek veritabanına veri eklenerek, ya da oradaki veriler değiştirilerek ad sunucunun yanlış IP adresleri dönmesine ve trafiğin başka bir bilgisayara genelde de saldırıyı yapanın bilgisayarına yönlendirilmesine neden olan bir saldırıdır.

1396344766_1341653568614-dnschanger.jpg

Böyle bir saldırıya uğradığınızda, bilgisayarınızda bir internet adresine gitmeye çalıştığınız zaman, isteği farklı bir adrese yönlendirilir. Yönlendirilen sitede kullanıcının bilgisayarına virüsler, Web tarayıcı korsan programı gibi zararlı yazılımlar yüklenebilir ya da kullanıcı gitmeye çalıştığı siteye benzeyen sahte bir siteye yönlendirilerek tuzağa düşürülebilir.

Mesela bankada bir hesabınız var ve internet üzerinden hesabınıza gireceksiniz. Eğer DNS ön belleğiniz zehirlenmişse, yani ön bellekteki girişlerin IP adresleri değiştirilmişse, siz bankadaki hesabınız yerine, saldırganın hazırladığı KötüBanka hesabına girersiniz ve banka şifrelerinizi, çaldırabilirsiniz. Bu yöntemle saldırgan, bankanızdaki hesabınız bir anda boşaltabilir.

DNS zehirlenmesi ile banka hesaplarının yanı sıra e-posta hesaplarınız da çalınabilir. Ayrıca yönlendirildiğiniz site bilgisayarınıza yığınla zararlı yazılımı, virüsü, vb. yükleyebilir. Tüm bunlardan korunmak için DNS zehirlenmesine karşı önlem almak gerekir.

DNS zehirlenmesinden korunmak için DNS ön belleğinizi sık sık temizleyin.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.