Güvenlik

DNSChanger virüsü 14 milyon dolar kazandırdı!

DNSChanger'in dünya çapında etkisi ne oldu?


DNSChanger, arkasındaki hacker grubuna 14 milyon dolar kazandırdı. Günlerce yapılan uyarılardan sonra dünyadaki internet kullanıcılarının sadece yüzde 0.01'ini bu durumdan etkilendi.

DNSChanger, Estonyalı ve Rus hacker'ların, internet kullanıcılarını kendi oluşturdukları sahte reklam sitelerine yönlendirmek için beş yıl önce geliştirildi. Dünya çapında 200 bin bilgisayarın internet bağlantısının kopmasına neden oldu. Bu rakamın ülkelere göre dağılımına bakıldığı zaman aylardır DNSChanger'a yönelik yapılan uyarıların büyük etkisinin olduğu görülüyor.

1341936483_fotomarket134164578482.jpg

Dünya geneline bakıldığında ise hiçbir devletin ve özel şirketin DNSChanger nedeniyle sorun yaşamadığı görülüyor. İtalya'da 22 bin, Hindistan'da 19 bin, İngiltere'de 13 bin, Avustralya'da ise 7 bin bilgisayarın FBI'ın, dün DNSChanger tarafından etkilenen server'ları kapatmasıyla, internet bağlantısı koptu.

Bir FBI yetkilisi yaptığı açıklamada; "Kasım 2011'den bu yana virüsten etkilenen bilgisayarların internete bağlanmasını sağlayan server'ların kapatılmasıyla, 211 bin bilgisayarın internet bağlantısı kayboldu. ABD'de internet bağlantısı kopan bilgisayar sayısı 42 bin" dedi.

DNSChanger, internet sayfalarının adreslerini rakamsal kodlara çeviriyor ve DNS ayarlarını bozuyor. internet kullanıcılarını gitmek istedikleri sayfa yerine sahte reklam sitelerine gönderiyordu. 2011'de FBI'ın takibinden kurtulamayıp yakayı ele veren Hacker'lar, her tık başına para kazandıkları bu sistem sayesinde 14 milyon dolar kazandı.

Küresel internet güvenlik şirketi SANS Internet Storm Center uzmanı Johannes Ullrich yaptığı açıklamada, "Dünyada 2 milyar internet kullanıcısı olduğunu tahmin ediyoruz. DNSChanger sadece yüzde 0.01'ini etkileyebildi" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.