Güvenlik

DNSChanger zararlısından nasıl kurtulursunuz?

DNSChanger zararlısını bilgisayarınızdan silmezseniz internetiniz engellenebilir.

DNSChanger zararlısından nasıl kurtulursunuz?

Google, DNSChanger (DNS değiştirici) zararlı yazılıma karşı kullanıcıları uyardı. DNSChanger yakın zamanda ortaya çıktı ve dünya çapında pek çok bilgisayarı etkiledi. Google, kullanıcıların bilgisayarlarında gerekli önlemleri almamaları ve gerekli değişiklikleri yapmamaları halinde, internete giremeyeceklerini söyledi.

Zararlı yazılım DNSChanger rootkiti, bulaştığı bilgisayardaki DNS ayarlarını değiştiriyor ve hackerların kendi DNS'leri üzerinden internete girmesini sağlıyor. Böylelikle hackerlar istedikleri siteyi, istedikleri farklı adreslere yönlendirebiliyorlar.

Google, önümüzdeki günlerde 500 bin kişiyi bilgisayarlarında bulunan bu zararlı yazılım için uyarmayı planlıyor. FBI ve Google'ın yaptığı uyarıları İngilizce olduğu için, İngilizce bilmeyen pek çok kişi, uyarıları anlamıyor. Google bu sorunu da çözmeyi düşünüyor.

9 Temmuz'da FBI ve Google, DNSChanger zararlısının kullandığı DNS'lere erişimi engelleyecek. Bunun için de bu zararlı yazılımın bulunduğu bilgisayarlarında internete erişimi engellenecek. Bu sebeple zararlının bulunduğu bilgisayarlardan silinmesi gerekiyor.

Eğer bu ekran karşınıza çıkıyorsa, internetiniz tehlikede demektir.

1338299995_430738202503.png

Peki bilgisayarınızda DNSChanger var mı yok mu nasıl bileceksiniz?

Windows'da Başlat butonuna bastıktan sonra "cmd" yazıp Enter'a bastığınızda, karşınıza Windows komut istemi gelecek. Burada ise "ipconfig /allcompartments /all" yazıp Enter'a bastığınızda, bilgisayarınızın ağ bilgilerini göreceksiniz. Bu bölümde DNS Servers sekmesini arıyoruz. Burada gördüğünüz adresler, bilgisayarınızın kullandığı DNS'ler oluyor.

Eğer DNS'inizi öğrendiyseniz ve ne yapmamız gerekiyor diyorsanız ilk önce FBI sitesindeki formu doldurarak sorgulama yapmanız gerekiyor.

1338300090_441057644950.jpg

DNSChanger'dan etkilendiyseniz ne yapmalısınız?

Genelde DNSChanger'dan etkilenen bilgisayarlar, sadece bu zararlıyla kalmıyorlar. Antivirüs, antimalware yazılımları belki işinize yarayabilir. Ancak tavsiye edilen, eğer DNSChanger'ı bilgisayarınızda bulunuyorsa kesin çözüm format.

Kaspersky Labs'ın daha önce TDSS rootkiti için yayınladığı TDSSKiller güvenlik yazılımı ile de şansınızı deneyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.