Güvenlik

Dünyanın en ünlü hackerları

Tüm zamanların en ünlü bilgisayar hackerları


Jonathan James

JONATHAN JAMES

Hacker suçlaması ile tutuklanan ilk 18 yaş altı bilgisayar kullanıcısı olan James 16 yaşında tutuklandı. Suçu ise ABD savunma bakanlığındaki bilgisayarlarından birine bir backdoor programı yerleştirdi, Nasa bilgisayarlarından 1.7 milyon dolarlık yazılım çaldı.

10 yıl ceza aldı, 6 aya indirildi ve iyi halden salıverildi. Bilgisayara dokunması ise yasak.
Adrian Lamo

ADRİAN LAMO
Lamo'nun en çok ses getiren operasyonu New York Times ve Microsoft'un sistemlerine girmiş olmasıydı.

Ceza olarak 65.000 dolar ceza, altı ay ev hapsi ve 2 yıl bilgisayara dokunmama cezası aldı.
Kevin Mitnick

KEVIN MITNICK

Kendi sözü ile "abartılmış olan ününün kurbanı" olan Mitnick adalet bakanlığı tarafından ABD tarihinde en çok aran bilgisayar suçlusu olarak tanınıyor. Hakkında iki film yapıldı: Freedom Downtime ve Takedown.

Telefon sistemlerini hacklemek ve Digital Equipment Corporation'ın bilgisayar ağına girip yazılım çalmak suçlarını işledi.

Beş yıl hapis ve 8 ay bilgisayara dokunmama cezası aldı. Cezasını çekti, şu an dışarıda.
Kevin Poulsen

KEVIN POULSEN

Kod adı Dark Dante olan Poulsen'in en ünlü aktivitesi LA radio radyoevinin KIIS-FM telefon hatlarına girerek kendisine çekilişle bir Porsche ve başka bir dizi ödül kazandırması oldu. Federal veritabanına girmek isterken yakalandı.

Beş yıl hapis. Şu anda dışarıda ve gazeteci olarak çalışıyor.

Robert Tappan Morris

ROBERT TAPPAN MORRIS

Dünyanın ilk solucan yazılımı olan Morris solucanının yaratıcısı olan Robert Tappan Morris bu programı aslında "internetin ne kadar büyük olduğunu test etmek için" yazdığını iddia etmiş olsa da programın çok büyük sayıda bilgisayara yayılıp bilgisayar ağlarını çalışmaz hale getirmesi sonucu yakalandı.

Üç yıl ceza aldı. 400 saat amme hizmeti yaptı ve 10.500 USD ceza ödedi.

Stephen Wozniak

STEPHEN WOZNIAK

Apple'ın "Woz" lakaplı yöneticisi bir beyaz hacker. Gençlik yıllarında telefon sistemlerini hack'leyen ve bedava uzun mesafe telefon görüşmeleri yapan Wozniak Steve Jobs ile beraber Apple'ı kurdu ve bilgisayar dünyasında büyük bir devrim başlattı.

Tim Berners-Lee

TİM BERNERS-LEE

Word Wide Web yani www konsepti Berners-Lee'nin icadıdır. Yine bir beyaz hacker olarak nitelendirilen Tim, üniversite yıllarında hacker suçlaması ile ceza almış ve bilgisayarları kullanması 3 yıl boyunca yasaklanmıştı. Üniversite yıllarında kendi bilgisayarını kendisi yapmış olan Lee hypertext (http) sisteminin yaratıcısıdır.
Linus Torvalds

LİNUS TORVALDS

Windows'un en büyük rakibi Linux'u icat eden Torvalds bilgisayar hayatına Commodore VIC-20 ile başladı. Yaptığı en büyük hack ise ünlü ev bilgisayarı Sinclair'in işletim sistemini değiştirip kolaylaştırması oldu. 1991 yılında Linux sistemini ortaya çıkartması ile dünyaca tanınır bir isim oldu.
Richard Stallman

RICHARD STALLMAN

GNU projesinin babası olan Stallman okul yıllarında MIT'te "kadrolu beyaz hacker" olarak Emacs projesinde çalışıyordu. Her kurulan şifreli koruma sistemini kırıp öğrencilere açık hale getirmesi ile ünlendi.

Tsutomu Shimomura

TSUTOMU SHİMOMURA

Bir beyaz hacker olarak adını Kevin Mitnick'i yakalayan kişi olarak duyurdu. FBI ile işbirliği yaparak kendisini zamanında hack'lemiş olan Mitnick'ten intikam aldı. Her türlü cep telefonunu kolaylıkla modifiye edebilmesi ile biliniyor.Yorumlar
Misafir
Türklerden kimler var?
Cevapla
Misafir
Önder Öztürk yok mu listede :O
Cevapla
Misafir
Önder abiiiiiiiiiiiiiii
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.