Güvenlik

ESET, Ramazan Bayram'ı için uyardı!

Güvenliğiniz için bu 6 ipucunu dikkate alın!


Dünyanın en büyük antivirüs yazılım kuruluşlarından ESET, ülkemizde Ramazan Bayramı döneminde yoğunlaşan tebrik ve mesaj trafiği nedeniyle bilgisayar kullanıcılarını uyardı. ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, siber suçluların bayram gibi özel günleri, kullanıcıların kişisel bilgilerine ulaşmak vebilgisayarlara zararlı yazılım bulaştırmak için önemli bir fırsat olarak değerlendirdiğini söyledi.

Özel günlerde özel çalışmalar yaparak, bilgisayar kullanıcılarının merak duygusunu tetiklemeye çalışan siber suçlular, çeşitli oltalama taktikleriyle Şeker Bayramı dönemini kazanca dönüştürme peşinde. “Siber hırsızlar, zararlı yazılımlarını böyle dönemlerde daha kolay bulaştırıyor” bilgisini paylaşan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, “Bayram dönemlerinde sahte tebrik kartlarıyla çok karşılaşıyoruz. Burada temel amaç, olabildiğince çok kullanıcıya zararlı yazılım bulaştırarak, kullanıcıların para edebilecek kredi kartı bilgileri ya da banka şifrelerine ulaşmak” dedi.

1375341036_alevakkoyunlugorsel-copy.jpg

Şeker bayramında tadınız kaçmasındiyen Akkoyunlu, bayramda huzurlu bilgisayar kullanımı için şu önerilerde bulundu:

1. Sahte bayram tebrik kartlarına dikkat edin.

E-posta veya sosyal medya yoluyla gelen bayram tebrik kartları sanal dünyada çok rağbet görüyor. Saldırganlar da bunun farkında oldukları için birçok sahte kart ve bu kartların yönlendiği linkleri dolaşıma sokmaktan çekinmiyorlar. Gerçekte bu linkler, kullanıcıyı bulaşıcı sitelere götürüyor. Tanımadığınız, size hiçbirşey ifade etmeyen kişilerden gelen linkleri tıklamayın!

2. Gerçek olamayacak kadar güzel olan tekliflere itibar etmeyin.

Posta kutunuza ulaşan ya da sosyal ağlarda karşılacağınız bayrama özel sıradışı indirimler, bedava armağanlar veya çok özel tekliflere şüpheyle yaklaşın! Teklif çok cazipse, genellikle gerçek değildir.3. Zehirlenmeyin.

BlackHat SEO yani Kara Şapkalı Arama Motoru Optimizasyonu teknikleri ile özel günlerde arama motoru zehirlenmeleri artıyor. Siber suçlular, arama motorlarında “Ramazan Bayramı” ya da “Şeker Bayramı” gibi kelime aramalarında bulaşıcı sitelerin üst sıralarda yer almasını sağlayabiliyor. Kullanıcı böylece virüslü sitelere ya da reklam içerikli sayfalara yönlendiriliyor. Yolun sonunda genellikle ödeme detaylarının girilmesinin istendiği bir ekrana ulaşılıyor. Bu durumda herhangi bir kişisel bilginizi ve özellikle de ödeme bilgilerinizi paylaşmayın!

1375341122_eset-nod32-indirist-copy.jpg

4. Güvenli olmayan ortak ağ ortamında gerekmediği sürece parasal işlemler yapmayın! 

Güvenliği kuşkulu kablosuz internet noktalarında ya da internet kafelerde gerekmedikçe bankacılık işlemleri ya da online alışveriş yapmayın. Özel bilgileriniz başkaları tarafından görüntülenebilir.

5. Her zaman güncel bir güvenlik yazılımı kullanın.

6. Bilgisayarınızı ve sosyal ağlarınızı virüslere karşı tarayın.

Fırsat buldukça bilgisayarınızı, tabletinizi veya akıllı telefonunuzu olası virüs bulaşmalarına karşı online tarayın. Bu konuda ESET’in ücretsiz online tarama hizmetini kullanabilirsiniz. http://www.eset.com/tr/social-media-scanner/ Sosyal medya tarayıcısı, profilinizi bulaşıcı ve zararlı içerikten koruyarak duvarınızın, haber kaynaklarınızın ve özel mesajlarınızın temiz olmasını sağlar.

Yorumlar
Misafir
seker bayrami ne kardesim sen kac yasindasin?
Cevapla
Misafir
EsetNod serisi ile güvenlikte çığır açıp Anti-theft özelliği ile diğer firmalarla rekabet oluşturdu Kaspersky dünyasının kapılarını açacak gibi
Cevapla
Misafir
“Şeker bayramında tadınız kaçmasın” diyen Akkoyunlu, bayramda huzurlu bilgisayar kullanımı için şu önerilerde bulundu:" Değil Ramazan Bayramı Bay Koyun Hanfendi
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.