Güvenlik

Facebook'a sızdı 8 ay hapis cezası aldı

2011 Nisan-Mayıs aylarında Facebook'un sunucusuna girip kodlarını bilgisayarına indiren 26 yaşındaki hacker hapis cezası aldı.

Facebook'a sızdı 8 ay hapis cezası aldı

İngiltere'de 26 yaşındaki bir bilgisayar mühendisi, yargılandığı mahkemede Facebook'u hacklediğini kabul etmişti. Glenn Mangham adındaki sanık, Geçtiğimiz yıl Nisan ve Mayıs aylarında aylarında popüler sosyal networkün sunucularına sızarak kaynak kodlarını bilgisayarına indirdiğini itiraf etti. Söz konusu olayın endüstriyel bir casusluk amacıyla yapılmış olabileceği düşünülmüştü.

1329552792_hack-facebook.jpg

Daha önce sitesindeki güvenlik açıkları konusunda Yahoo'ya da tavsiyeler veren Mangham, İngiliz bilişim suçları polisinin olayı bir rastlantı sonucu fark etmesiyle yakalanmıştı. 14 Arlaık 2011'de Londra Southwark Crown Mahkemesi'nde duruşması görülen Mangham, Facebook sunucularına sızdığını ve sosyal networkün kaynak kodlarını indirdiğini kabul etti. Mangham, ilgili kodları sadece daha sonra üzerinde çalışabilmek için indirdiğini söylüyordu. Ancak İngiliz bilişim suçları polisi, Mangham'ın izlerini silmeye çalıştığını fark edince olayın endüstriyel bir casusluk vakası olabileceği üzerinde durulmaya başlamıştı. Mangham'ın cezası Şubat ayında kararlaştırılacaktı.

Glenn Mangham'in cezası belli oldu ve yapılan mahkeme de 8 ay hapse mahkum edildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.