Güvenlik

USB aygıt kullanıcıları dikkat!

Yeni yıl ile birlikte çıkan ve sadece çıkarılabilir aygıtlarda çalışan bu virüs oldukça hızlı yayılıyor.

USB aygıt kullanıcıları dikkat!

''HTML/ScrInject.B.Gen'' adını verdiğimiz ve sadece Çıkarılabilir Aygıt'lar yoluyla bulaşan bu virüs şimdiden tüm dünyayı sarmaya başladı. Zararlı bir yazılım olarak tanımlanan ''HTML/ScrInject.B.Gen'' dünyada en sık görülen virüse dönüştüğü bildirildi.
1329348075_virus-usb.jpg
Yapılan açıklamalara göre Eset'in Live Grid Tehdit İstatistiklerinde son iki ayda önemli değişiklikler kaydedildiği ve sadece USB çıkarılabilir aygıt yoluyla bulaşan virüs kullanıcıları tehdit ediyor. Bilgisayarlara yönelik yapılan saldırılarda Ocak ayından itibaren en çok ve en sık görülen pc tehditi olduğu tespit edildi.

Virüs'ün yaptığı etkilere bakacak olursak ;

HTML web sayfalarının karmaşık kaynak kodlarının bulunduğu komut dosyalarında yer alan ve kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak indirme ya da sahte sitelere yönlendirme gibi etkiler içeren bu virüs kullanıcıların dolaştığı sayfaların kaynak kodlarından sitelere ulaşarak kullanıcıyı sahte linklere yönlendiriyor.

ESET Güvenlik Uzmanı Peter Stancik bu zararlı virüs hakkında ; Daha fazla alışveriş, daha dikkatsiz tıklamalar ve daha fazla popülarite... Daha önceki yıllarda da kasım ayında başlayan Noel nedeni ile belirli türlerdeki tehditlerde artış gözlemlemiştik'' gibi bir konuşma yaptı.

Önerilerimiz neler olacak ?

1329348188_virus-scan-help-key-e1285266228323.jpg
Uzmanların da belirttiği gibi bu ve bunun gibi topluma mal olmuş onlarca virüs çeşidi bulunuyor, bunların bilgisayarımıza bulaşıp bulaşmaması bizim elimizde. Güncel bir antivirüs veya firewall ile bu tarz saldırı, tehdit ve tehlikelerden steril bir şekilde kurtulabiliriz, unutmayın ki bu işler kesinlikle İHMAL'e gelmez ve İHMAL edilemez.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.