Güvenlik

Facebook'ta poker oynayanlar 'Poker Ajanı'na dikkat!

"Poker Ajanı", Facebook kullanıcılarının doğrudan Facebook giriş bilgilerini elde etmek için geliştirilmiş

Facebook'ta poker oynayanlar 'Poker Ajanı'na dikkat!

Facebook üzerinden poker oynayan kişilerin giriş bilgilerini çalan bir truva atını tespit eden Antivirüs yazılımı üreticisi ESET, "Poker Agent-Poker Ajanı" adı verilen truva atı ile 16 bin kişinin Facebook hesaplarına erişildiğini bildirdi. Ayrıca şirket, bu amaca ulaşmak için 800 virüslü bilgisayardan oluşan geniş bir botnet ağı oluşturulduğunu tespit etti.

"Poker Ajanı", Facebook kullanıcılarının doğrudan Facebook giriş bilgilerini elde etmek için geliştirilmiş ve bu hesaplar üzerinden popüler poker sitesi "Texas Holdem Poker"deki kullanıcıların oyun skorlarına ulaşmaya çalışıyor.

1360155122_url.jpg

Bu virüs ile saldırganlar, poker oyunundaki kredilerini arttırabilmenin yanı sıra bazı kişilerin Facebook hesap ayarlarında bulunan kredi kartı bilgilerine de ulaşabiliyorlar. Oyunun, PayPal hesabını kullanarak kredi kartından gerçek para kullanma özelliği ile boyut iyice tehlikeli bir hal alıyor.

Şirketin Security Intelligence Takım Lideri Robert Lipovsky, konuyla ilgili olarak şu açıklamaları yaptı:

"Sosyal mühendislik yöntemlerine dayanan saldırılara karşı korunmak için sadece iyi bir güvenlik çözümü yeterli değil. Kullanıcılar bu tip girişimlere karşı dikkatli olmalı. Bu tür saldırılaroda kullanıcılar eğer sitenin URL'sini yani site adresini-ismini kontrol ederlerse, sahte Facebook giriş sayfasını tanıyabilirler."

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.