Güvenlik

Google buna da çözüm buldu!

Yıllardır sıkıntı çektiğimiz parolalar konusuna Google'dan ilginç çözüm metodu.

Google buna da çözüm buldu!

Bilgisayar kullanıcılarının yıllardır canını sıkan parolalar konusuna Google'dan kalıcı bir çözüm metodu geliyor. Her kullanıcı farklı farklı siteler için değişik şifreler kullanabiliyor, farklı sitelerde aynı şifreleri kullanabiliyor. Sorunun başladığı nokta ise hangi şifre nerenin idi, bu şifreyi nereye koymuştum gibi sorular oluyordu.

1329737483_11387206-login-box-username-and-password-in-internet-browser-on-computer-screen.jpg

Google Chrome ile bu soruna çözmek için kolları sıvadı. Chrome blog'unda yer alan habere göre Chrome parolayı otomatik girmek yerine bize yeni bir parola öneriyor, üst düzey güvenlik sunan bu parolayı kullanmak istediğimizi onayladığımızda Chrome tarafından hatırlanan ve belirlenen şifre kullanıcının yeni şifresi oluyor.

Peki ne kadar güvenli olacak ?

1329737546_network-security-assesment.jpg
Google'ın yapacağı bu uygulama esasen çok kullanışlı ve büyük pratiklik sağlayacak bu kaçınılmaz bir gerçek. Peki madalyonun diğer yüzüne geçtiğimizde bu uygulama ile şifrelerimiz ne kadar güvende ? Google hesabının ele geçirildiğini düşünürsek, büyük bir tehlike ile karşı karşıya kalabiliriz. Google bu tarz durumlarda komple bütün şifrelerin değiştirilebileceğini dile getirse de kullanıcıların itimatı tam olmayacak gibi gözüküyor. Gelecek olan uygulamayı ve zaaflarını çıkınca göreceğiz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.