Güvenlik

Google sizi sandığınızdan da yakından takip ediyor

Dünyanın en büyük arama motoru olan ve buradan aldığı güçle teknoloji devi haline gelen Google, bilgisayar kullanıcılarına bir nefes kadar yakın görünüyor.

Google sizi sandığınızdan da yakından takip ediyor

Yakın bir zamana kadar insanlar, evlerinde kendi aralarında konuştukları bir konu hakkında daha önce hiç internet ortamında arama yapmamalarına rağmen, telefonlarını ellerine aldıklarında karşılarına çıkan reklamlara şaşırıyorlardı. Başlarda, “Telefon bizi mi dinliyor” şeklinde şakalarla geçiştirilen bu durum, aslında gerçekten de sürekli dinlendiğimizin anlaşılmasıyla komik olmaktan çıkmıştı. Bir yazılımcı tarafından geliştirilen ufak bir uygulama ise, durumun sandığımızdan çok daha ileri düzeyde olduğunu gösteriyor.

Ünlü DNS programı PowerDNS ile kendini tanıtan Hollandalı yazılımcı Bert Huebert, Google’ın kendisini ne kadar izlediğini ve hangi verilerine ulaştığını merak etmiş ve bunu ortaya çıkarabilmek için basit bir uygulama yazmış.

Google sizi sandığınızdan da yakından takip ediyor

Bilgisayarının Google sunucularına her ulaştığında “bip” sesi çıkarması mantığına dayalı olan Googerteller isimli bu basit uygulamada, Google Cloud haricindeki Google servislerinin IP adresleri listelenerek bir verilere ulaşan adreslerle karşılaştırılıyor ve eğer eşleşme sağlanırsa “bip” sesi çıkıyor.

İşte bu testini kısa bir video ile takipçileriyle paylaşan Huebert, neredeyse her tuşa bastığında çıkan “bip” sesi ile “yok artık canım bu kadar da değildir” dedirtti. Gerçekten videoyu izlediğimizde, Google’ın neredeyse her mouse hareketimizi takip ettiği anlaşılıyor. Bununla birlikte tabi bu basit programın gerçekten doğru çalışıp çalışmadığı şimdilik biliniyor. Ancak eğer Huebert haklıysa, Google bize nefesimiz kadar yakın demektir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.