Google’dan yeni hizmet, işte karşınızda Theft Detection Lock

Google, Android cihazlarınızı hırsızlığa karşı korumak için çeşitli önlemler alıyor. Bu yıl içinde Google Play Hizmetleri güncellemeleri ile gelecek bazı özellikler, Android 10 ve sonraki sürümleri çalıştıran milyarlarca cihaza ulaşacak.

Google’dan yeni hizmet, işte karşınızda Theft Detection Lock

Mobil cihaz hırsızlığı her zaman büyük bir sorun olmuştur ancak bugün Google, Android için bazı hırsızlık koruma özelliklerini duyurarak bu soruna çözüm getirmeyi umuyor. Bu özelliklerin bir kısmı bu yıl Google Play Hizmetleri güncellemeleri ile gelecek, böylece Android 10 ve sonraki sürümleri çalıştıran milyarlarca cihaza ulaşacak. Diğer özellikler ise Android 15'in bir parçası olarak gelecek.

Hırsızlıkları önlemek için, cihazınızı çalan birinin hızlıca fabrika ayarlarına döndürmesini zorlaştıracak bir güncelleme getiriliyor. Android'in fabrika ayarlarına sıfırlama korumasına yapılan bu güncelleme ile hırsız, cihazı sıfırlasa bile cihazınızı veya Google hesabı kimlik bilgilerinizi bilmeden cihazı yeniden kuramayacak. Bu da çalınan cihazların satılmasını zorlaştırarak telefon hırsızlığını azaltmayı hedefliyor.

Bazı hırsızlar cihazınızı hızlıca satmak yerine değerli verileri çıkarmak ve fon transferi yapmak isteyebilir. Google, bu tür durumlar için Android 15'in ikinci beta sürümünde "Özel alan" özelliğini tanıttı. Bu özellik, telefonunuzda ayrı bir alan oluşturmanızı sağlayarak bu alanı ayrı bir PIN ile gizleyip kilitleyerek hassas veriler içerebilecek uygulamalar için ekstra güvenlik veriyor.

Google’dan yeni hizmet, işte karşınızda Theft Detection Lock - Resim : 1

Google’dan yeni hizmet, işte karşınızda Theft Detection Lock

Find My Device'ı devre dışı bırakmak veya ekran zaman aşımını uzatmak için artık PIN, şifre veya biyometrik doğrulama gerekecek. Biyometrik doğrulama, PIN değiştirme, hırsızlık korumasını devre dışı bırakma veya güvenilmeyen bir konumdan Passkeys'e erişme işlemleri için de gerekecek. Özel alan ve fabrika ayarlarına sıfırlama korumasındaki güncellemeler Android 15'in bir parçası olacak, geliştirilen kimlik doğrulama korumaları ise bu yılın ilerleyen dönemlerinde belirli cihazlara gelecek.

Theft Detection Lock, Google AI kullanarak telefonunuzun elinizden kapıldığını ve biri tarafından koşarak, bisikletle veya arabayla kaçırılmaya çalışıldığını algılar. Hırsızlıkla ilişkilendirilen yaygın bir hareket tespit edilirse, telefonunuzun ekranı kilitlenir. Bir hırsız, telefonunuzu uzun süre boyunca bağlantısını kesmeye çalışırsa, Çevrimdışı Cihaz Kilidi otomatik olarak ekranı kilitleyerek verilerinizi korur. Ayrıca, aşırı başarısız kimlik doğrulama girişimleri yapıldığında Android ekranınızı kilitler.

Telefonunuz çalınırsa, başka bir cihaz kullanarak sadece telefon numaranız ve hızlı bir güvenlik doğrulaması ile ekranını kilitleyebileceksiniz. Bu, hesap bilgilerinizi hatırlamadığınız durumda size zaman kazandıracak ve Find My Device üzerinden diğer seçeneklere erişmenizi sağlayacak, cihazı tamamen sıfırlama komutu gönderme dahil. Hırsızlık Tespiti Kilidi, Çevrimdışı Cihaz Kilidi ve Uzaktan Kilitleme, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Android 10 ve üzeri sürümleri çalıştıran tüm cihazlara gelecek.