Güvenlik

Güvenli İnternet Alışverişi!

Sizde internette yaptığınız alışverişlerde güvende olmak ister miydiniz?

Güvenli İnternet Alışverişi!

Günlük hayatımızda iş sektörlerinin çoğu artık internet üzerinden yoğunlaşarak yeni çözümler üretip kazanç sağlamaktadır. Her gün milyonlarca kişinin alışveriş yaptığı internet ne kadar güvenli? Siz bu güvenliği arttırmak için neler yapmalısınız? Hepsi ve daha fazlası sizler için haberimizin içeriğinde!

Şuanda popüler güvenlik uygulamaları arasında ilk sırada olan

Internet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı veya banka kartı bilgileriniz herhangi bir kişinin eline geçtiğinde, sizden habersiz olarak işlem yapılabilir. Güvenli alışveriş yapabilmeniz amacıyla Visa ve MasterCard tarafından Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode "güvenli internet alışverişleri" çözümleri geliştirilmiştir. Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode internet üzerinden yapılan alışverişlerde şifre girerek güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan hizmetlerdir.

Peki bunlar nedir? (

Visa tarafından verilen hizmetler "Verified by Visa®", MasterCard® tarafından verilen hizmetler ise "MasterCard® SecureCode" olarak adlandırılmaktadır.

Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode" internet üzerinden yapılan alışverişlerde şifre girerek güvenli alışveriş yapılmasını sağlayan hizmetlerdir.


Nerelerden alışveriş yapmalıyım?

Internet üzerindeki tüm alışveriş sitelerinde harcama yapabilirsiniz. Alışveriş yapacağınız web sitesi Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode hizmetlerine dahil olsun veya olmasın, hizmetlere kaydolmuş olmanız alışverişiniz sırasında kart kullanımınıza kısıtlama getirmez. Özet olarak belirtmek gerekirse, Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode hizmetlerine dahil olan web sitelerinden yapacağınız alışveriler ekstra güvenli olacaktır.

1334661133_online-alisveris1.jpgBu hizmetlere dahil olan web sitelerinin sayısı her geçen gün artmaktadır. Dahil olan web sitelerinin listelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

www.visaeurope.com
www.mastercard.com

Kayıt için neler gereklidir?

Kart sahiplerinin kayıt işlemleri farklılık göstermektedir. Kayıt esnasında birkaç güvenlik sorusunun yanıtlanması, soruların ardından aşağıdaki iki tanımlamanın kişiye özel olarak yapılması gerekmektedir.

-Kişisel güvenlik mesajı  Personal Assurance Message (PAM)

- Şifre

Herhangi bir sanal mağazadan alışveriş yaptığınızda ödemeniz sırasında kişisel güvenlik mesajınız ekranda gözükecektir. Bu mesaj sadece siz ve kartınızı size gönderen banka tarafından bilinmektedir. Mesajın ekranda gözüküyor olması kartı tarafınıza gönderen bankanın web sitesine güvenli olarak bağlandığınızı göstermektedir. Şifrenizi yaratırken kolay tahmin edilebiliecek bir şifre yazmamaya özen gösteriniz. Örneğin soyadınızı, adresinizi veya doğum tarihinizi kullanmayınız. Sahip olduğunuz tüm kartlar için kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Herhangi bir kartınızın süresi dolup yenisi geldiğinde tekrar kayıt yaptırmanız gerekmemektedir.

Kayıt olmak için:

Sahip olduğunuz karta göre Visa® veya MasterCard®'ın web sitesine tıklayarak bankanızın hizmetlere dahil olup olmadığını görerek kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Visa: www.visaeurope.com
MasterCard/Maestro: www.mastercard.com

1334661203_pricegrabber-online-alisveris.jpg

Eğer ki bankanız bu hizmetlere dahil ise bankanızın web sitesinden de kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Verified by Visa® ve MasterCard® SecureCode hizmetlerine dahil olan bankaların sayısı her geçen gün artmaktadır. Bankanızın web sitesindeki güvenlik bölümünden bu hizmetlere dahil olup olmadığına dair bilgi alabilirsiniz. Bankanız bu hizmet için kendi markasını da yaratmış olabilir. Bankanızla irtibata geçerek konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

İnternet üzerinden alışveriş yaparken de bu hizmetlere kayıt işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Ekrandaki açıklamaları takip ederek işlemi tamamlayabilirsiniz. Eğer kayıt işlemini önceden yapmak isterseniz, üstte belirtilmiş olan linkleri kullanabilirsiniz.

*3D SECURE kullanan firmaların sayısı günden güne artmaktadır, şuan itibariyle 7000'i geçik bir sayıdadır, siz internet üzerinden yaptığınız alışverişlerde dikkatli olmak adına uyarıları muhakkak dikkate alınız!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.