Güvenlik

Android uygulamalarında 5 bin malware tespit edildi

Trend Micro'nun raporuna göre 2012 yılında Android uygulamalarında 5 bin malware tespit edildi.

Android uygulamalarında 5 bin malware tespit edildi

Trend Micro, bu yıl üç ayda bir rapor yayınlayacak ve 2012'nin ilk bölümünde ki rapora göre siber suçluların hedefi özellikle Android tabanlı mobil cihazlar.

2011 hacktivist yılı olarak ilan edilmişti sanırım 2012 yılı da mobil malware yılı olabilir. Geçen yılın sonunda uzmanlar mobil tehditlerin 2012 de artacağını söylemişti. Bu tahminler doğru görünüyor gibi.

1334928679_androidosanservera.jpg

Trend Micro şimdiden Android uygulamalarında gizlenen tek tıklamayla, fatura dolandırıcılığı için planlanan en yaygın 5000 kötü niyetli zararlı öge tespit etti.

1334928936_5-000-malicious-android-apps-identified-in-q1-2012-2.png

Üst düzey tehdit araştırmacısı Robert McArdle yaptığı uyarıda:

"Uygulamalar kullanım kolaylığından dolayı çok popüler. Cep telefonunuzda yaptığınız tarama Laptopta yaptığınız gibi değildir. Hatırlanması gereken önemli şey sizin verilere bir uygulamanın erişimine izin vermeden önce düşünmeniz gerekir. Eğer hassas bilgilerinize erişim hakkında şüpheniz varsa bilgilerinizi vermeyin.

E-posta ve sosyal ağların üzerinden dolaşıma aldatmacalar ihmal edilemez. Facebook, Twitter, ve son zamanlarda popüler olan Pinterest kullanıcıları sosyal medya sitelerinde ki verileri kullanan siber saldırganlar için cazip hedeflerdir" dedi.

Bu kötü amaçlı yazılımdan en çok etkilenen ülkelerin başında, ABD, Almanya, Fransa, İtalya, Rusya, Tayvan, Avustralya ve Macaristan geliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.