Güvenlik

Güvenli İnternet Bankacılığı

Havale, EFT, Kredi Kartı işlemleri, Fatura yatırma, Vadeli – Vadesiz hesap açma, Hesaplarınız arası para transferleri


Havale, EFT, Kredi Kartı işlemleri, Fatura yatırma, Vadeli – Vadesiz hesap açma, Hesaplarınız arası para transferleri... Yani bankaya gitmeden yapmak istediğiniz tüm işlemleri evinizdeki bilgisayardan yapmanıza imkân sağlayan devrim niteliğindeki sisteme "İnternet Bankacılığı" denir.


"-Ee bu kadar şey yapılıyorsa Allah Korusun ya biri benim hesaplarıma girerse? Aman, kalsın almayayım." demeyin. Neden mi?


İnternet Bankacılığı hesabımıza nasıl girdiğimize bakalım;

1) Tüm forumlarda olan kullanıcı adı şifre bölümü doğal olarak burada da var.

2) "Güvenlik Resminiz"in orada ne işi var? Ne işe yarar? Hemen açıklayalım onu da.

Phishing (olta) saldırılarını engellemek için "Güvenlik Resminiz" önlemi hizmete sunulmuştur. Biraz daha açacak olursak; sistemin devreye girmesinin ardından İnternet Şubesi’ni ilk ziyaret ettiğinizde sistem size sekiz resim sunarak bunların arasından birini seçmenizi ister ve seçtiğiniz resim sizin "güvenlik resminiz" olur. Yani size fake sayfalar gönderildiğinde ilk aşamayı yerseniz, bu resim sizin uyanmanızı sağlayacaktır.
3) Ekran klavyesi ile gireceğiniz, paroladan farklı bir şifre daha. Ekran klavyesinin mantığı ise, bilgisayarınızda keylogger yazılımları ( klavye kaydını tutan yazılım ) varsa yazdığınız şifreyi bunlardan korumaktır.
4) Hadi yukarıdaki tüm şifreleri kaptırdınız ki bunları kaptırmak için çok özel bir çaba sarfetmeniz gerekir =) Gelelim 4. resme; burada ise banka şubesine "İnternet Bankacılığı" için başvuru yaptığınızda sisteme bir cep telefonu numarası girilir, işte o numaraya yukarıdaki işlemleri geçtikten sonra bir güvenlik kodu gelir ( her girişte farklı ) Cep telefonunuza gelen kodu yazarak artık işlemlere başlayabilirsiniz.

*Cep telefonu bilgisi ancak banka şubesine giderek değiştirilebilir. Bunun yanında tüm para transferi işlemlerinizde Cep telefonunuza bir güvenlik kodu daha gelir. Bu da demek oluyor ki, İnternet Bankacılığınızı açık unutsanız bile kimse paranızı çalamaz...

Bunlara ek olarak yapmanız gerekenler;

-Bankanızın internet adresinin tamamını tarayıcınıza elle giriniz.
-İnternet Bankacılığını internet kafelerde kullanmayınız.
-Bankalar size bilgi güncellemesi için mail atmaz, bu tür maillere cevap vermeyiniz.
-Anne kızlık soyadınızı kimseyle paylaşmayınız.

*Şunu size garanti edebilirim ki; "İnternet Bankacılığı" elinizdeki banka kartından daha güvenlidir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.