Güvenlik

Kimlik hırsızlarından korunmanın ipuclari!

Eğer kimlik hırsızlığı ile karşı karşıya kaldıysanız bunun ne kadar can sıkıcı olduğunu bilirsiniz


Eğer kimlik hırsızlığı ile karşı karşıya kaldıysanız bunun ne kadar can sıkıcı olduğunu bilirsiniz. Suçlular sizin adınıza hesap açabilir ve çeşitli amaçlar için sizi taklit edebilir veya adiniza sahte hat veya banka hesabi açabilirler.

Uzun süredir çevrim dışı kimlik hırsızlığıyla meşgul olan hırsızlar, çevrim içi kişisel veri miktarının inanılmaz derecede artmasıyla artık evlerinde oturdukları yerden bilgi çalabiliyorlar.

Sizlere Teknolojioku.com Olarak çevrim içi hırsızlığı engellemeye yönelik bazı ipuçları vereceğiz ;

1. Kimlik hırsızlığı yapan sitelere dikkat edin: Phishing adı verilen olta dolandırıcılığı yapan siteler, kendini yasal bir iş yapan web sitesi gibi tanıtırlar ancak gerçekte sahtedirler ve amaçları bilgilerinizi çalmaktır. Kredi kart numaranız, banka hesap numaranız, ev adresiniz ve telefon numaranız vs. bilgilerinizi vermenizi isteyen sitelere dikkat edin.

2. Cep telefonu'nuza gelen sms'lere dikkat edin: Cep telefonlariniza mesaj ( sms ) olarak çeşitli bahanelerle " hediye kazandiniz , dijital fotoğraf makinasi kazandiniz veya hattiniz 3 şahis kişiler tarafından kullanılıyor " gibi gelen mesaj ( sms )'lere itibar etmeyiniz , 155 Polis İmdat hattina kesinlikle bildiriniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.