Güvenlik

Güvenli İnternet Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Facebook, Google ve Twitter işbirliğiyle düzenlenen Güvenli İnternet Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Güvenli İnternet Günü Etkinliği Gerçekleştirildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Facebook, Google ve Twitter işbirliğiyle düzenlenen Güvenli İnternet Günü etkinliği gerçekleştirildi. Bu etkinlik oldukça büyük bir bir katılıma ev sahipliği yaptı. BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Facebook Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem, Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü Pelin Kuzey ve Twitter Kamu İlişkileri Müdürü Emine Etili gibi önemli isimler toplantıda ve panellerde konuşmacı olarak yer aldı.

1455034275_guvenli-internet-gunu-2.jpg

Dünyanın en büyük şirketlerinden Google, Facebook ve Twitter'ın da katılımıyla gerçekleşen etlinlikte güvenli internet kullanımına ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Planlanan etkinlikle Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın da katılması beklenirken, acil bir konu dolayısıyla etkinlikte yer alamayan Binali Yıldırım, Ankara'dan Google Hangouts bağlantısı ile toplantıya katıldı ve yaklaşık 15 - 20 dakikalık bir konuşma gerçekleştirdi.

1455034439_guvenli-internet-gunu-binali-yildirim.jpg

Bakan Binali Yıldırım, gelişen teknolojiye ayak uyduran ülkemizdeki internet kullanıcısı sayısının 49 milyona yaklaştığını ifade ederken, bu kullanıcıların büyük bir kısmının da mobil internet kullanıcısı olduğu belirtti. İnterneti bir çeşit ilaca benzeten Yıldırım, internetin dozunda kullanıldığı takdirde son derece faydalı olacağını fakat dozunda kullanılmadığı zamanda ise zarar verici bir hal alabileceğini söyledi.

Konuşması sırasında kullanıcıların, internette gördükleri her bilgiye inanmamaları gerektiğini belirten Binali Yıldırım, bu tür bilgilerin birden fazla kaynak üzerinden doğruluğu onaylanmadan kimse ile paylaşılmaması gerektiği mesajını verdi. 

1455034650_guvenli-internet-gunu-8.jpg

İnternet Daire Başkanlığı'nın da konuşmacı olarak yer aldığı panelde, dünya çapında yapılan bir analize yer verildi. Bu araştırmaya göre, günlük internet kullanımı, bilgisayar üzerinde 4.6 saat iken mobil cihazlarda da 2.9 saat olarak ortaya çıktı. 

Dünya çapında internet kullanım oranı %46.4 iken ülkemizde ise bu rakam %61 seviyesine ulaşmış durumda. İnternet kullanım amaçlarına bakıldığında ise %80.9 sosyal paylaşım amacı güdüldüğü, %70.2 internet üzerinden haber takibi ve %62.1 internet üzerinden oyun,film ve müzik gibi medya içerikleri için kullanıldığı açıklandı. 

1455035085_btk-fatih-sayan.jpg

Facebook, Twitter ve Google temsilcilerinin ise görüşleri şu şekilde oldu

“Güvenli internet deneyimi ön planda”

Güvenli bir Facebook deneyiminin şirketin birincil önceliği olduğunun altını çizen Facebook Türkiye Kamu Politikaları Sorumlusu Nilay Erdem, “Güvenli İnternet Günü” etkinliğine ilişkin görüşlerini ve Facebook’un bakış açısını şu sözlerle dile getirdi:

“İnsanların Facebook’u kullanırken kendilerini güvende hissetmesini istiyoruz. İnsanların güvende kalmasını sağlamaya yardımcı olmak ve onları bu konuda desteklemek için pek çok ürün, politika ve eğitici programlar geliştiriyor ve topluluğumuzla paylaşıyoruz. Ayrıca ekiplerimiz ve akıllı güvenlik sistemlerimiz de kişilerin hesaplarını güvende tutmaya yardımcı olmak için hiç durmadan çalışıyor. Topluluğumuzun platformumuz üzerinde her gün daha da iyi ve güvenli bir deneyim yaşamalarını sağlamak için gerekli önlemleri almaya devam edeceğiz.”

 “Bilgi ve kontrol kullanıcıda”

Google Türkiye Kamu İlişkileri Müdürü Pelin Kuzey, tüm kullanıcılarının bilgilerinin güvenliği ve emniyeti için en üst düzeyde koruma önlemleri aldıklarının altını çizdi. Kuzey, Google’ın konuya yaklaşımını aşağıdaki sözlerle özetledi:

“Google olarak kullanıcılarının güvenliği ürünlerimizin geliştirilme safhasından itibaren en önem verdiğimiz konulardan biri. Önem verdiğimiz bir diğer nokta ise kullanıcı kontrolleri. Bu çerçevede kullanıcılarımıza kullanımı kolay ve etkin araçlar sunarak güvenli ve emniyetli bir çevrimiçi deneyim yaşamalarını sağlamak ve böylece kontrolü onlara vermek için çalışıyoruz. Bu çabalarımızı, sivil toplum kuruluşları ve devlet kurumları ile kurduğumuz ortaklıklar aracılığı ile düzenlediğimiz eğitim programları ile  geniş kitlelere ulaştırmaya  çalışıyoruz."

 “Her aşamada güvenlik”

Güvenliğin Twitter’ın gelişiminin her aşamasında en öncelikli konulardan biri olduğunu vurgulayan Twitter Kamu İlişkileri Müdürü Emine Etili konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Herhangi bir ürün güncellemesi söz konusu olduğunda, kullanıcılarımıza en güvenli ortamda en iyi deneyimi sunmak için çalışıyoruz. Bunu gerçeğe dönüştürmek için de gerek topluluğu koruyabilmek için politikalarımızı düzenlemek olsun, gerekse ihlal bildirme mekanizmalarını geliştirmek olsun şirketin her birimi bu konuyu büyük bir ciddiyetle ele almaktadır. Sessize alma, engelleme, ürün-içi bildirme seçeneklerini sunarak ve sivil toplumla işbirliklerini güçlendirerek; Twitter küresel ölçekte dünyanın en güvenli gerçek-zamanlı iletişim platformunu oluşturmaya gayret etmektedir. Her yeni güne başladığımızda bir takım olarak en önemli hedefimiz budur.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.