Güvenlik

Hackerlar bankamatiklerde para bırakmadı

ABD'de uluslararası "siber dolandırıcılık" çetesi bankamatiklerin içini boşalttı.

Hackerlar bankamatiklerde para bırakmadı

Dünya genelinde yüzlerce bankamatiği hackleyerek 45 milyon dolar çalan "Siber dolandırıcılık" çetesinin, New York'un Manhattan bölgesinde birkaç saat içinde ise 2.8 milyon doları çaldıkları tespit edildi.    

ABD polisi, çok kısa bir zaman dilimi içinde dünya genelinde bankamatikleri hedef alan siber dolandırıcıların 45 milyon dolar çaldığını açıkladı. Uluslararası "Siber dolandırıcılık" çetesinin, 45 milyon doları iki eylem planı içerisinde (Aralık 2012 ve Şubat 2013) çaldıkları belirlendi.

ABD'deki savcılık, çete üyesi 7 kişinin hakim karşısına çıkarılacağını ve söz konusu "Siber dolandırıcılık" çetesine yönelik operasyonların da devam ettiğini açıkladı. Hakim karşısına çıkarılacak 7 dolandırıcının New York'un Manhattan bölgesinde birkaç saat içinde bankamatikler üzerinden 2.8 milyon dolar çaldıkları ifade edildi.


ARAP ÜLKELERİNDEKİ BANKAMATİKLERİ BOŞALTTILAR

Dünya çapında faaliyet gösteren "Siber dolandırıcılık" çetesinin 26 ülkedeki bankamatikleri hedef aldığı belirtildi. Çete, sahte bankamatik kartlarıyla özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ve Umman'daki bankamatikleri boşalttı.

Çete üyeleri, bankamatiklerden çaldıkları paralarla fotoğraf çekti.

ABD'li yetkililer ülke tarihinin en büyük soygununu soruşturmak için Japonya, Kanada, İngiltere, Romanya ve diğer 12 ülke yetkilileriyle işbirliği yaptıklarını açıkladı.

"Siber dolandırıcılık" çetesi daha çok yardım kuruluşlarına bağışta bulunan ön ödemeli kredi kartlarının bilgilerini hedef aldı. Bilgileri çalınan kartların, "nakit para çekme sınır"ı kaldırıldıktan sonra sahte bankamatik kartları düzenlenerek, birkaç saat içerisinde 26 ülkedeki bankamatik kartlarında milyonlarca dolar çekildi.

PARALARLA HATIRA FOTOĞRAFI ÇEKTİRDİLER

"Siber dolandırıcılık" çetesinin bir üyesi, Manhattan'da defalarca bankamatiklerin güvenlik kameraları tarafından görüntülendi. Diğer zanlıların da, çaldıkları paralarla fotoğraf çektikleri belirtildi.

'Silah' ve 'kar maskeleri' yerine "dizüstü bilgisayar" ve "internet"i suç aleti olarak kullandılar.

ÇETE LİDERİ ÖLDÜRÜLDÜ

ABD'li yetkililer, "siber dolandırıcılık" çetesinin New York'taki hücresinin başında olan zanlının ise Dominik Cumhuriyeti'nde öldürüldüğünü belirtti. Hakim karşısına çıkarılacak diğer 7 zanlının da Dominik Cumhuriyeti kökenli ancak ABD vatandaşı oldukları ifade edildi.Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.