Güvenlik

Hackerlar insanları öldürebilir!

Hackerlar için, insan bedeninin içinde bulunan elektronik aygıtların uzaktan kumanda sisteminin ele geçirilmesi oldukça kolay.

Hackerlar insanları öldürebilir!

Hackerlerin, tıbbi implantlara ulaşıp hastaların sağlığını tehlikeye atabileceği hatta ölümlerine neden olabileceği söyleniyor.  Bu iddia her ne kadar inanılmaz gibi görünse de güvenlik uzmanları, böyle bir şeyin gerçekleşmesinin aslında mümkün olduğunu söylüyorlar.

1334168999_jan-dfi-7.jpg

Hackerlar için, insan bedeninin içinde bulunan elektronik aygıtların uzaktan kumanda sisteminin ele geçirilmesinin oldukça kolay olduğunu söyleyen kişi, bir siber güvenlik uzmanı. Çünkü bu sistemlerin güncellenmesi, tamamen korumasız kablosuz ağlarla sağlanıyor.

Hehangi bir hastadaki cihaza ulaşabilecek kişinin, aygıtı kapatmak ya da hastaya aşırı doz ilaç enjekte edilmesi komutu vermek gibi ölümle sonuçlanabilecek işlemler yapabileceği ifade ediliyor.

Uzmanlar şimdiye kadar böyle bir şeyin başlarına gelmediğini ama güvenlik olarak implantların yetersiz olduğunu söylüyorlar.

McAfee'nin analistlerinden, eski hacker Barnaby Jack ise, insan bedenine gerekli zamanlarda insülin salan bir pompayı iki hafta içinde ele geçirebileceğini ve bunun için sadece küçük bir anten kullanmanın yeterli olduğunu vurguladı. Jack, hastaya tehlike durumunda sinyal veren sistemi de etkisiz hale getirebileceğini söyledi.

Bu aygıtların güvenlik sistemlerinin şaşırtıcı derecede zayıf olduğunu söyleyen uzmanlar, tıbbi malzeme üreten firmalar için sorunun, beden içinde kullanılan cihazların güncellenmesinin ve bunlardan akan bilginin sadece bilgisayara benzer aygıtlar tarafından alınabilmesinin olduğunun altını çizdi.

2008 yılında, kalp pillerinin bir hacker tarafından sıfırlanabileceğinin ortaya çıkmasından beri, Massachusetts Üniversitesi'nde,  güvenliği artırmak için çalışmalar yapılıyor. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Profesör Kevin Fu, sanal müdahaleleri engelleyebilecek giyilebilir bir kalkan ürettiklerini söylemişti.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.