Güvenlik

Android cihazlardaki açık giderek büyüyor!

Android virüsler şimdi de uygulamalarla kullanıcıları etkilemeye çalışıyor.


Güvenlik uzmanlarına göre yeni nesil Android virüs yayılıyor ve bu zararlı yazılım genellikle çok kullanılan uygulamalarda bulunuyor. Çinli güvenlik firması NetQin temsilcisi Trend Micro'nun yaptığı açıklamalara göre yaklaşık 20,000 civarında zararlı Android yazılımı bulunuyor ve dünya çağında 13 milyon telefon  etkilenmiş.

Bu virüslerin büyük çoğunluğu Android akıllı telefonlarına mesaj gönderilerek bulaştırılıyor. Gereksiz kutusunda biriken spam mesajları virüslere kapı açıyor. Asıl problem Android'in bu yazılımlar için açık kapı durumunda olması. Açık kaynak kodlar Android'e bir çok avantaj sağlarken dezavantaj da sağlıyor. Google çeşitli yöntemlerle açıkları kapatmaya sağlıyor ancak durum çok da iç açıcı değil ne yazık ki.

1344065696_android-trojan.jpg

Zararlı yazılımların şimdiki hedefi çok kullanılan ve indirilen uygulamalar. Örneğin OpFake isimli bir virüs Opera Mini uygulamasının kopyası olarak karşımıza çıkıyor. Opera Mini indirdiğinizi düşünürken aslında virüsü almış oluyorsunuz.

Virüslerden nasıl korunabilirsiniz?

Android telefon ve tabletiniz zararlı yazılımlardan korunmak için bazı çözümler öneriyor zaten fakat yeterince tedbirliyseniz işe yarıyor. Basitçe anlatmak gerekirse bu sistemler uygulamaların indirilmesinde kullanıcı iznine ihtiyaç duyar. Örneğin gerçek Opera Mini depolama hafızası, bağlantı izni ve kişisel bilgilerinizi ister.

1344066280_opfake-permissions.jpg

Ancak OpFake buna ek olarak mesajlarınıza ve para servisine ulaşmayı gerektirir. Dikkat etmeniz gereken nokta burada başlıyor. Buradaki anahtar kelime uyanık olmak diyebiliriz. İndirme izni için açılan ekrana küçük bir bakış cihazınızı güvende tutabilir.

Android virüsü şimdi de uygulamalarla kullanıcıları etkilemeye çalışıyor.
Yorumlar
tekniksiz adam
benim kol saatinede bulasdi ace ile yikadim virus temizlendi ama saati malesef kurtaramadik basiniz sag olsun acisi olan yoyurt yesin gecer
Cevapla
Misafir
bazen bir oyun indiriyorum 20 30 mb lık. 8 9 tane izin istiyor bundan sonra daha dikkatli olacam
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.