Güvenlik

İnternet bankacılığı kullananlar dikkat!

Teknolojioku


Teknolojioku.com'un Özel Haberi!

Yargıtay'ın aldığı karar emsal teşkil edecek


İzmir'li Tuba Kaya, özel bir bankadaki hesabına internet üzerinden girilerek, 6 bin 802 TL'sinin alındığını iddia ederek, bankaya karşı zararını karşılamak için açtığı, ancak kaybettiği davayı Yargıtay bozdu. Dava önümüzdeki günlerde tekrar görülmeye başlanacak.

Tuba Kaya özel bir bankadaki hesabından 2006 yılında, kendisinin bilgisi olmadan 6 bin 802 TL'sinin yine aynı bankada bulunan bir başka hesaba, internet ortamında havale yapılarak gönderildiğini fark etti. Bankadan zararını gidermelerini isteyen Tuba Kaya bankanın buna yanaşmaması üzerine, Avukatı Özcan Türkoğlu, aracılığıyla oluşan zarar miktarı kadar İzmir 5'inci Ticaret Mahkemesi'nde, tazminat davası açtı. Türkoğlu, hesap güvenliğini sağlayamayan bankanın istediği tazminatı ödemeye mahkum edilmesini istedi. 5'inci Asliye Ticaret Mahkemesi, şikayetçi Tuba Kaya'nın kişisel bilgilerinin, davacının bilgisayarından, davacının ihmal ve kusurlu davranışlarından dolayı havale işlemini gerçekleştiren kişiler tarafından ele geçirilmiş olduğu için, davacının kusursuzluğundan bahsedilemeyeceğini belirterek, tazminat isteğinin reddine karar verdi.

Avukatı Özcan Türkoğlu, yerel mahkemenin tazminat isteğini reddeden kararına Yargıtay'da itiraz etti. Yargıtay 11'inci Hukuk Dairesi, internet bankacılığı mağduru Tuba Kaya'nın tazminat isteğinin rededilmesiyle ilgili dava dosyasını inceleyip, aslında bankanın sorumlu olduğunu ve şikayetçinin tazminat talebinin kabul edilmesi gerektiğine karar vererek, mahkemenin kararını bozdu.

Yargıtay, gerekçeleriyle ayrıntılı şekilde yazdığı karar da, "Bankanın internet bankacılığında kendisinin ve müşterilerinin güvenliğini sağlayacak güvenlik enstrümanlarının kullanılmasını zorunlu kılmayıp, olayda inisiyatifi müşterisine bırakması zararın doğmasına başlıca etken olup, bankanın bu olaydan dolayı sorumlu olduğunun net olarak bellidir" dedi.

Kararın bozulmasının bu tür mağdur olan insanlar içinde örnek bir karar olacağını belirten Avukat Özcan Türkoğlu, "Bankalar bu karardan sonra daha dikkatli olacak. Müvekilimin mağduriyeti ancak böyle giderilir. Yargıtay'ın kararı son derece doğru" dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.