Güvenlik

İnternet üzerinden Online Alışveriş yapanlar dikkat!

Teknolojioku tarafindan kullanıcılarin kişisel güvenliklerini sağlamak ve dolandırıcıların kullandığı en son taktikleri ortaya çıkartmak için sizlere özel olarak hazırlanmıştır.

İnternet üzerinden Online Alışveriş yapanlar dikkat!

Son zamanlarda internet sitelerinde , bloglarda , Facebook sayfalarında ve sosyal medya ile tüm ilgili sayfalarda biliyorsunuz ki online pazarlama gittikçe büyümektedir.

Bahsettiğimiz bu yöntem'de sözde 3. şahış dolandırıcılar Samsung Galaxy S3 , iPhone 4S  ucuza sattıklarını beyan ediyorlar.

Aşağıda 2 türlü ödeme seçeneği bulunduruyor bu tür siteler ;

1) Kapida Ödeme
2) Kredi Kartiları İle Ödeme

Yukarıdaki belirtilen yöntemlerin ikiside tamamen risklidir neden mi sizler için araştırdık?

1) Kapida Ödeme Nedir , Nasıl Gerçekleşir?

- Kapida ödeme ile tabir dilen sistem genel olarak dolandırıcıların kullandığı sistem " PTT KARGO'dur "

# Neden PTT Kargo'yu Seçiyorlar ?

- PTT Kargo aracılığıyla gönderilen kargolar müşteriye ulaştığı taktirde , teslim edilmeden ürün ücreti alınıyor , sonra ürünü teslim aldiğinizda , kutu içerisinden ( sabun , maket telefon vb. ) gibi sahte ürünler çıktıgı taktirde itiraz edemiyorsunuz paranızı iade alamıyorsunuz.

2) Kredi Karti İle Ödeme Neden Sakıncalı?

- Aşağıdaki resimlerde göründüğü gibi ilgili 3. şahış dolandırıcılar kendi yaptıkları web sitesi üzerinden " kredi karti " ile ödeme seçeneği koyuyor genel olarak herkes " Kredi Kartiları " ödemesi gerçekleştiriyor.

İlgili site " Kredi Kartiları " İle Ödeme Seçeneğinde Kredi Kart bilgileriniz girdiğiniz zaman " Ödeme Yap " dediğinizde bile kredi kart bilgileriniz doğru olsada , olmasada sahte site " Lütfen Bilgilerinizi Eksiksiz ve Doğru Girdiğinize Emin Olunuz !  " diye sahte bir uyarı veriyor.

Tabi kullanıcılar bunu 1 - 2 - 3 - 4 deniyorlar ve artık pes ediyorlar almıyorlar ondan sonra " Kapida Ödeme " seçiyorlar tabi bu arada " Kredi Kartiları " bilgileri çalınmış oluyor tamamen habersiz kullanıcılar.

Samsung Galaxy S3 Satış Yapan Sahte Bir Web Sitesinden Görüntü ;

1354414967_teknoloji.jpg

Yukarıda görüldüğü gibi , Ödeme çeşitleri " Kredi Kartiları veya PTT Kargo " diye görüyorsunuz.

Ve devam ediyoruz , aşağıda görülmekte olan pencerede sizlerin kişisel bilgileri ve " Kredi Kartiları " bilgileriniz istenmektedir.

1354415147_teknoloji-2.jpg

Belirttiğimiz gibi sizden istenilen bilgileri dolduruyorsunuz ve size yine hata veriyor , burdaki hata verme amacı kullanıcıyı kandırmak ve Kredi Kartiları bilgilerini kopyalamaktır.

1354415262_teknoloji-3.jpg

Ve bu şekilde internet üzerinden kredi kart bilgilerinizi alarak , Kredi Kartiları dolandırıcılığını gerçekleştiriyorlar.

Soru : Neden PTT KARGO'yu seçiyorlar , Diğer Kargo Şirketlerini Seçmiyorlar ?

Cevap : PTT KARGO'da ilgili kişiler kimlik fotokopisi ile hesap açtırabilmekte ve kargo'yu gönderebilmektedir ama diğer kargo şirketlerinde size kargo gönderecekse o ürünün faturası isteniyor satıcıdan , ama PTT KARGO'da böyle birşey istenmiyor en büyük zaafiyet burdan kaynaklanmaktadır.

Soru : Kredi Kart İle Ödeme Yaparken Nelere Dikkat Etmeyilim?

Cevap : İnternet üzerinden " Kredi Kartiları " ile ödeme yapacağınız zaman öncelikle bağlı olduğunuz siteye girdiğinizde "Kredi Kartiları " ödeme seçeneği çıktığında girilen web sitesinin başında " https:// " yazmasına kesinlikle dikkat ediniz , aksi taktirde ödeme gerçekleştirmeyiniz. Aşağıdaki görüntüde sizlere bunu belirtmiş bulunmaktayız.

1354415835_teknoloji-4.jpg


Bu haber kişisel güvenliği arttırmak ve kullanıcıların güvenlik zaafiyetlerini düşürmek amacıyla ekibi tarafından kullanıcıları bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır.

Yorumlar
Misafir
bu gün benim başıma geldi 169 lira galaksi s3 cep telefon aldım ptt gittim parayı ödedim aldığım kutu içinde abuk sabuk şeyler çıktı ptt gürevliye parayı geri istedim bana savcılığa başvur şimdi işim yoksa mahkemeyle uğraş allahından bulsunlar çok dikatli olmalıyiz...
Cevapla
Misafir
Emeğiniz için teşekkür ediyorum.Önemli iki konu var birincisi PTT KARGO bu oyunda neden aktif rol oynuyor.İkinciside bu haberi geniş kitleye nasıl yayacağımızdır.
Cevapla
Harun
keşke sizin tüketiciyi aydınlattığınız gibi herkes aydınlatsa teşekkürler.
Cevapla
tesekkur ederim.
Cevapla
Bur@k
Teknoloji okuyu surekli Android uygulamasindan takip efiyorum. Boyle bir haber yaptiklari icin cok tesekkurler. Hala bu tur tuzaklara dusenler var cunku
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.