Güvenlik

İnternette alışveriş tehlikesi!

Emniyet Genel Müdürlüğü, kredi kartı dolandırıcılığı ve internetten alış veriş yapmayla ilgili bir açıklama yaptı.

İnternette alışveriş tehlikesi!

Alışverişin büyük bir hızla sanal aleme geçiş yapması ile dolandırıcılarda işlerini bu alanda yapmaya başladılar. Uzmanlarda, dolandırıcıların sanal alemde de yoğun bir şekilde faaliyet gösterdiğine dikkati çekiyorlar ve herkesin bildiği, 'güvenilir' internet sitelerinin tercih edilmesini ve kesinlikle internet kafe gibi halka açık bilgisayarlardan, internet aracılığıyla alışveriş yapılmamasını tavsiye ediyorlar.

Kredi kartı dolandırıcılığı ve internetten alış veriş yapmayla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğü de, bir açıklama yaptı.

1352267321_howtopreventvirusesoncomputer9251914.jpg

Açıklamada, "Bağlandığınız sitenin gerçekten alışveriş yapmak istediğiniz site olduğundan emin olunuz. Bazı siteler gerçeğine çok benzer url adresleri ve dizaynlarıyla yanıltıcı olabilirler. Sitenin güvenlik poliçesinin varlığını kontrol ediniz (SSL gibi). Zorunlu olmadıkça kredi limiti yüksek kartlarınızı İnternet alışverişlerinde kullanmayınız. İnternet alışverişi güvenliği için alışveriş yapan kart hamilinin kimliğini kontrol edin. Kredi kartının arkasındaki imza ile slipin arkasındaki alış-veriş yapan şahsın imzasını kontrol edin. Şüphelendiğinizde bankasını arayın. Kart güvenlik özelliklerinde bir bozulma olup olmadığını kartın son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol edin. Kartın güncel BUL'da olup olmadığını kontrol edin. Kart hamiline satış belgesinin bir kopyasını verin" denildi.

Ayrıca kredi kartı dolandırıcılıklarına yer verilen açıklamada, internet siteleri ya da firmaların güvenli bile olsa, kart bilgilerini ele geçiren bir başkasının alışveriş yapabileceği söylendi. Kredi kartlarında doğum tarihi, hesap-müşteri numarası, nüfus cüzdanı numarası, ardışık sıralı sayılar, telefon numarası ya da işyeri sicil numarası gibi kolay ulaşılabilir şifrelerin kullanılmaması gerektiği de belirtildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.