Güvenlik

iOS 14 pano özelliğinin ilk kurbanı LinkedIn’e oldu!

LinkedIn, iOS sistemlerde panoya izinsiz eriştiği için Adam Bauer adlı bir ABD vatandaşı tarafından dava edildi.

iOS 14 pano özelliğinin ilk kurbanı LinkedIn’e oldu!

LinkedIn isimli uygulama, Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 14'ün taşıdığı önemli güvenlik özelliği üzerinden, ABD’de yaşayan Adam Bauer adlı bir vatandaş tarafından dava edildi.

iOS 14 pano özelliğinin ilk kurbanı LinkedIn’e oldu!

Bilindiği üzere ABD merkezli teknoloji şirketi Apple, WWDC 2020 etkinliği kapsamında yeni mobil işletim sistemi iOS 14'ü görücüye çıkardı. Biz de iOS 14’ün panoya kopyalanan verileri göstermesi ile ilgili güvenlik özelliğini siz değerli okuyucularımıza duyurmuştuk.

Bu özellik sayesinde sayesinde herhangi bir uygulama iPhone'lardaki panoda bulunan verilere erişim sağlamaya çalışırsa kullanıcılara bu yönde bir bildirim yollanarak durumdan haberdar edilecek. Böylelikle kullanıcılardan habersiz uygulamaların gelişigüzel panodaki verilere erişmesinin önüne geçilecek.

Tespit edilen bu casus uygulamalar arasında, oldukça yaygın kullanılan popüler uygulamaların da mevcut olduğunu duyurmuştuk.

iOS 14 pano özelliğinin ilk kurbanı LinkedIn’e oldu! - Resim : 1

iOS 14 pano özelliği şimdiden ilk kurbanını verdi bile. Bloomberg'e göre, Cuma günü San Francisco federal mahkemesinde açılan birinci sınıf dava ile Microsoft'un LinkedIn sosyal ağ uygulamasının federal ve Kaliforniya gizlilik yasalarını ihlal ettiği iddiası ortaya atıldı. ABD’de yaşayan Adam Bauer adı bir vatandaş, kendi izni ve bilgisi olmadığı halde arka planda panoya kopyalanan verilere eriştiğini gördüğü LinkedIn’e dava açtı

Şimdilik dava hakkında ayrıntılı bir bilgi yok. Ancak görünen o ki; Apple’ın yeni özelliği iOS 14’ün nihai sürümü yayınlandıktan sonra izinsiz veri kopyalayan birçok şirket sıkıntıya girecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.