Güvenlik

İran petrol endüstrisine siber saldırı!

Harg adasındaki petrol tesislerinde bir virüs kaydedildiği bildirildi

İran petrol endüstrisine siber saldırı!

Harg adası, İran'ın en büyük petrol ihraç noktalarından birisi. Siber korsanlar, İran'ın Petrol Bakanlığı ve devlet petrol şirketine siber saldırı düzenlendiler.

Siber saldırı, pazar gecesi düzenlendi ve siber saldırıda Petrol Bakanlığı ile beraber diğer tesislerin internet bağlantıları ve iletişim sistemleri de hackerların hedefindeydi.

1335296432_fft5mf966938.jpeg

Gelen haberlere göre Harg adasındaki tesislerde bir virüs belirlendiği söylendi, ancak bu virüsün tesislerdeki işlemleri aksatmadığı bildirildi.

Haberde, İran'ın bu virüsü fark etmesi ile önlem olarak hem bakanlığın, hem de tesislerin bilgisayar sistemlerinin internet bağlantılarının kesildiği bildirildi.

İranlı yetkililer yaptığı açıklamada, bilgisayarlardaki verilerin bir bölümünün siber saldırıdan etkilendiğini, ancak hasarın çok büyük ölçüde zarar verici olmadığını söyledi.

İran daha öncede 2009 yılının son aylarında nükleer programını hedef alan Stuksnet adı verilen bir virüsün saldırısına uğramıştı ve 9000 uranyum zenginleştirme santrifüjünden 1000'i devre dışı kalmıştı.

İran yönetimi, bu siber saldırının İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri tarafından düzenlendiğini düşünüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.