Güvenlik

Kaspersky, iOS ve Android Windows Phone'a göre daha savunmasız!

Kaspersky'a Göre Windows Phone güvenlik Konusunda iOS ve Android'den daha iyi durumda.

Kaspersky, iOS ve Android Windows Phone'a göre daha savunmasız!

Avustralya'da bir konferansta konuşan güvenlik uzmanı ve Kaspersky Labs CEO'su Eugene Kaspersky, virüslerle mücadele noktasında çarpıcı iddialarda bulundu. Kaspersky, yaptığı konuşmada Windows Phone platformunun çok daha güvenli Android ve iOS'un ise savunmasız olduğunu söyledi.

Özellikle günlük saldırılar noktasında milyonlarca Windows Phone kullanıcısının daha güvende olduğunu belirtti. Mobil kullanıcıların %97'sinin mobil bankacılık ya da benzer aktiviteler üzerinden güvenlik bilgilerini cihazlarında barındırdıkları konusun değinen Kaspersky, iOS ve Android platformları hakkında özellikle güvenlik konusunda tedirgin olduğunu söyledi.

1434027309_img20150611155111.jpg

Eugene Kaspersky: "Mobil platformda en kötü senaryo iPhone'lar için geçerli. Dışarıdan gelen programlara kapalı bir işletim sistemi barındıran iPhone için kötü amaçlı yazılım geliştirmek daha zordur. Çünkü sisteme girebilme ihtimaliniz düşüktür. Ancak her sistemin bir açığı vardır. Eğer bahsettiğimiz olay gerçekleşirse en kötü senaryoyla 1 milyona yakın iPhone'un bu kötü amaçlı yazılımlardan etkilendiğini düşünelim. Hiçbir antivirus bu duruma çare olamaz. Çünkü antivirus şirketlerinin Apple için gereken düzeyde güvenlik sistemi geliştirme adına izni bulunmuyor".

"Android telefonlar da eşit derecede tehlikede. Bahsettiğimiz kötü amaçlı yazılımların milyonlarcası bu sisteme saldırılar gerçekleştiriyor. Sonuç olarak geriye, karnesinde bu tarz bir durum bulunmayan, şimdiye kadar temiz olarak ifade edebileceğimiz Windows Phone kalıyor"dedi.

Son olarak Eugene Kaspersky'ın akıllı telefonunun olmadığını, iletişim kurmak için hala eski model bir Sony Ericsson telefon kullandığını unutmadan hatırlatalım. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.