Güvenlik

Kaspersky Lab: Şirketler yeteri kadar önlem almıyor!

Kaspersky Lab, Avrupalı şirketler sanal ortamları için gerekli korumayı sağlayamadığını belirtiyor.

Kaspersky Lab: Şirketler yeteri kadar önlem almıyor!

Kaspersky Lab, sanal teknolojiyi kullanan ya da kullanmayı planlayan şirketlerin yarısından fazlasının sanal ortamları için gerekli korumayı sağlama konusunda adım atmadıklarının altını çiziyor. O+K Research’in gerçekleştirdiği araştırma anketi, büyük ve orta büyüklükte sanal altyapıya sahip ya da yakın gelecekte sahip olmayı planlayan şirketlerin BT çalışanları arasında gerçekleştirdi.

Mart 2012’de gerçekleştirilen anket, sanal alt yapıya geçiş oranının yüksek olduğunu gösteriyor. Anket sonuçları, Avrupalı şirketlerin %62’sinin bu uygulamaya geçiş sürecinde olduğunu ya da bu uygulamaya geçtiğini gösterirken %35’nin ise sanal masaüstü altyapısını uygulamayı planladığını ve %33’nün veri depolama sanallaştırmasını uygulama aşamasında olduğunu ortaya koyuyor. Anket, aynı zamanda sanallaştırma teknolojisi kullanım deneyiminin kayda değer bir ölçüde olduğunu gösteriyor.

1336736762_tlkasperskylab123.jpg

Araştırma sonuçlarına göre BT sektöründe profesyonel olarak çalışan Avrupalıların %42’si sanal ortamdaki güvenlik risklerinin fiziksel ortama oranla daha düşük olduğuna inanırken, %36’lık kısım sanal güvenlik risklerinin fiziksel ortamdaki risklerle en azından eşit olduğunu savunuyor.

Sanal ortamlarda uzmanlaşmış güvenlik teknolojinin uygulanması gün geçtikçe azalıyor. Avrupalı şirketlerin %55’i ya sanal altyapıları için aracısız güvenlik çözümleri ile ilgili değiller ya da ilgileniyorlar ancak uygulamaya geçmeyi düşünmüyorlar. Avrupalı şirketlerin sadece %18’i sanal altyapıları için bu teknolojiyi uygulamaya koyduklarını doğruluyor.

Kaspersky Lab’in, VMware platformu uyumlu Kaspersky Virtualization Security, aracısız yaklaşımı sayesinde uygulaması oldukça kolay ve her fiziksel host için güvenlik aracı olarak kurulan çözüm, otomatik olarak bağlı olduğu tüm sanal makineleri koruyor. Sanal makineye herhangi bir güvenlik çözümü kurma ve yükleme gereği olmayan Kaspersky Virtualization Security, merkezi olarak Kaspersky Lab’s Solutions tarafından idare edilen ve mobil cihazlar gibi fiziksel ve sanal makinelerin korunduğu daha büyük bir BT güvenlik altyapıya entegre edilebiliyor.

Basın bülteninden derlenmiştir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.