Güvenlik

Kullanıcılar bu yönteme kanıyor Dikkat!

Bilgisayar tarihindeki en eski tuzaklardan biri o, ama hala bu yalana inanıp tuzağa düşenler var! Microsoft'un ortaya koyduğu araştırma bilgisayar kullanıcılarının halen tarihteki en eski teknoloji dolandırıcılığına kandığını ortaya çıkarttı


Bilgisayar tarihindeki en eski tuzaklardan biri o, ama hala bu yalana inanıp tuzağa düşenler var!

Microsoft'un
ortaya koyduğu araştırma bilgisayar kullanıcılarının halen tarihteki en eski teknoloji dolandırıcılığına kandığını ortaya çıkarttı. Microsoft teknik destekten aradıklarını söyleyen bir telefon alan kullanıcıların beş tanesinden biri bu telefonlara inanıyor.

İngiltere, Amerika, İrlanda ve Kanada'da yapılan araştırmalara göre, 7 bin kullanıcının yüzde 16'sına bu şekilde sahte aramalar gelirken, kullanıcılardan bazıları bu aramalara inanıyor ve telefonla arayan kişilerin dediklerini yapıyor. Çoğu zaman virüs temizlemek adı altında bilgisayarlarına uzaktan bağlanılmasını sağlayan programlar indiren kullanıcılar, kredi kartı numaralarını da kaptırıyorlar.

Microsoft kullanıcıları için şu uyarıda bulunuyor; "Herhangi bir hizmet ya da yazılım satın almayın. Hizmete bağlı olan bir ödeme ya da abonelik olup olmadığını sorun ve varsa telefonu kapatın." Araştırma bu şekildeki maddi kayıpların 82 dolarla 1,560 dolar arasında değiştiğini söylüyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.