Güvenlik

Line'da güvenlik açığı mı var?

Çevrimiçi mesajlaşma platformu Line’daki kullanıcı hesaplarına izinsiz girişler yapıldığına dair çok fazla şikayet gelmiş ve polisler araştırma yapmaya başlamıştı.

Line'da güvenlik açığı mı var?

Çevrimiçi mesajlaşma platformu Line’daki kullanıcı hesaplarına izinsiz girişler yapıldığına dair çok fazla şikayet gelmiş ve polisler araştırma yapmaya başlamıştı.

Mobil platformlarındaki mesajlaşma uygulaması Line’nın kullanıcı hesaplarına izinsiz erişim sağlandığına dair şikayetler geldi ve polisler de bilgi toplamaya başladı. Araştırmaya başlayan Tokyo polisi, LINE Corp yetkililerini ifade vermeye, uygulama kullanıcılarını ise görüşmeye çağırdı. Polis ekiplerine mayıs-haziran aylarında 300'den fazla şikayet geldiği belirtildi.

1403266574_img20140620150653.jpg

Firmanın bugün konuya dair yaptığı açıklaması ise şu şekilde: “Line dünyanın her yerinde güvenli ve en dinamik hizmetleri sunarken kullanıcı mahremiyetini korumayı ve düzenli hizmet desteği vermeyi en önemli önceliği olarak görmektedir. Kimi vakalarda, birden çok hizmet veya internet sitesinde sürekli aynı kullanıcı adı ya da şifreyi kullananların kişisel bilgilerine zayıf korumalı hizmet veya internet siteleri üzerinden ulaşılarak Line hesabına izinsiz erişim yapılabildiği görülmektedir. Tüm dünyada giderek daha popüler hale gelmekte olan Line, kullanıcılarını Line’a özel bir şifre kullanmaları ve bu şifreyi düzenli aralıklarla değiştirerek kişisel bilgilerini korumaları doğrultusunda uyarıyor. Aynı zamanda kullanıcıların bilgilerini kamuya açıklamamaları da önem taşıyor.

Bunlara ek olarak kullanıcılar tanımadıkları kişilerden gelen mesajları engellemek için ayarlar menüsündeki ‘Mesajları Reddet’ seçeneğini kullanabilir; istenmeyen mesaj, bağlantı ve reklamları engelleyebilir ya da rapor edebilirler. Aynı zamanda kullanıcıların tanımadıkları kişilerden gelen içerik ve bağlantıları açarken de özel bir dikkat göstermeleri önemlidir.”

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.