Mastercard önemli bir yeniliğe imza atıyor!

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Mastercard'a, rakip ödeme ağlarına banka kartı ödemelerini işleme koymaları için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamaya başlaması talimatını verdi.

Mastercard önemli bir yeniliğe imza atıyor!

FTC, Cuma günü duyurulan yaptırımda Mastercard'ın, satıcıların işlemleri alternatif ağlar üzerinden yönlendirmesini yasaklayarak bir kanun hükmünü ihlal ettiğini iddia etti.      

Eylem, Apple Pay, Google Pay ve Samsung Pay gibi mobil ödeme uygulamalarının temelini oluşturan teknoloji olan "tokenleştirmeyi" hedefliyor. Telefonunuzun mobil cüzdanıyla bir banka veya kredi kartı satın alma işlemi yaptığınızda, yazılım, hesabınızla ilişkili birincil numara da dahil olmak üzere hassas bilgileri ayrı bir tek kullanımlık "jeton" seti ile değiştirir. Mastercard ve Visa, jetonların geçiş sırasında istismara açık bilgi içermemesi nedeniyle uygulamanın dolandırıcılığı önlediğini söylüyor.

Mastercard önemli bir yeniliğe imza atıyor!

FTC'ye göre, Mastercard rakip ağların token kasasına erişimini durdurmuş durumda. Bu, tüketiciler bir mobil cüzdanla ödeme yapmaya karar verdiklerinde satıcıların işlemleri Mastercard (veya Visa) üzerinden yönlendirmesi ve genellikle rakiplerinden daha yüksek olan şirketin işlem ücretlerini ödemesi gerektiği anlamına geliyor. İhlal edildiği söylenen hükme göre ise bankaların tüm banka kartlarında iki rakip ödeme ağını desteklemesini gerektiriyor.  Bu ağlar arasındaki rekabeti teşvik etmek için getirilen bir hükümdü. FTC, Visa ile benzer bir anlaşmaya varıp varmadığını ise söylemedi.

Mastercard sözcüsü Seth Eisen, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, "Bu meseleyi sona erdirmek için bu adımları atarken, tokenize edilmiş işlemlerin hem tüketiciler hem de satıcılar için daha yüksek düzeyde koruma sağladığına dair hiçbir soru işareti kalmamalı" dedi. Eisen ayrıca, Mastercard'ın "onay emrine uymak ve daha fazla seçenek sunmak için süreçlerini güncellemek için çalışmaya devam edeceğini" sözlerine ekledi.