Sosyal Medya

Telefonunda müstehcen fotoğrafları olanlar dikkat! Banka hesaplarınız boşaltılabilir!

Eğer telefonunuzda ilginç fotoğraflarınız varsa çok dikkat etmeniz gerekiyor! Çünkü tehlike altındasınız! Bursa'da yaşayan Aykut Yakut isimli vatandaş, telefonuna gelen "Utanmıyor musun bu resmi çekmeye?" mesajı altındaki linke tıklayarak bankadaki 62 bin lirasından oldu.

Telefonunda müstehcen fotoğrafları olanlar dikkat! Banka hesaplarınız boşaltılabilir!

Gün geçmiyor ki dolandırıcılar yeni bir yöntemle daha karşımıza çıkması. Bu sefer ki yöntem ise direkt olarak sizin özelinize müdahale ediyor.

Dolandırıcılar insanları kandırmak için her gün yeni bir yöntemler geliştiriyor. Bursa'da yaşayan Aykut Yakut isimli vatandaş da bu dolandırıcıların kurbanı oldu. Yakut'un telefonuna gelen "Utanmıyor musun bu resmi çekmeye?" mesajının altında virüslü bir link yer alıyordu. 

Yakut, bu linke tıklayarak telefonuna virüs girmesine neden oldu. Daha sonra ise telefonu kapanmıştı. Bu virüslü mesajın rehberindeki kişilere gittiğini de fark eden Yakut, dolandırıldığını o an anladı. 

Derhal bankaya giden Aykut Yakut, hesabından 40 bin lira ve kredi kartından da 22 bin liranın çekildiğini gördü. Konu hakkında suç duyurusunda bulunan Yakut, yetkililerden yardım istedi.

Bir linke tıklayarak toplamda 62 bin lirasından olan Yakut, yaşadıklarını an ve an anlattı. 

Aykut Yakut 62 bin lira

"Toplamda 76 bin lira param vardı"

Dolandırıcıların mağduru olan Aykut Yakut, “Toplamda 76 bin lira param vardı. 27 bin lira da kredi kartımda vardı, 22 bin lirasını çekiyorlar. 40 bin lira da hesaptan çekiyorlar. Hesabımda kalan parayı hemen bankaya gidip çektim. Yoksa onu da alacaklardı”

Zor durumda olduğunu belirten Aykut Yakut, “Şimdi biz nasıl bankalara güvenelim. Artık güvenmiyorum. Savcılığa gidip suç duyurusunda bulundum. Çok zor durumdayım. İki çocuk babasıyım, evim kira. Devlet büyüklerimden yardım istiyorum” sözlerini ekledi. 

utanmıyor musun bu resmi çekmeye dolandırıcı

Toplamda 62 bin lirasını dolandırıcılara kaptıran Yakut, "Telefonuma virüs girdi ve kapandı. 22 bin lira kredi kartımdan çekilmiş, 40 bin lira hesabımdan havale edilmiş" şeklinde konuştu. 

Yorumlar
İsmail özsoy
Olay şöyle gerçekleşiyor. Linke tıkladığınızda anda, sizin hattınız anlık kapanıyor. Sistemi kuran hırsızın telefonu artık sizin hat olmuştur. Bu esnada sanki gerçek hasap sahibi gibi bankadan gelen onaylamaları kabul ederek hesabın kendi hesabına veya başka bir hesaba aktarılması işlemi gerçekleştiriliyor. Ve banka bunu sanki gerçek hesap sahibi bilgi algılıyor. Gittiğiniz zaman (siz kendiniz çekmişsin paranızı diyor) bilmiyor ki hırsızın taktiğini. Bunlardan kurtulmanın tek yolu internette her siteye girmemek.( Tıkla öğren, sizlerden merak uyandıracak bir takım görseller, vb.) arkadaşlar ıp adresiniz zaten belli bu arada arka planda çalışan bir takım proğramları var. Bu esnada daha önce girmiş olduğunuz şifreler kart no lar güvenlik vb hepsini çalıyorlar. İnşaallah bu duruma düşmezsiniz.
Cevapla
Faruk
Ben bankacılık işlemlerine girerken 40 tane şifre istiyor. Üstelik para gönderirken de cep telefonuna anlık mesaj gönderip belirlenen kutucuklara yazmam gerekiyor. Ancak sonrasında para transferi gerçekleşiyor. Ardından da para transferinin yapıldığına dair sms geliyor. Eğer işlemler şüpheli ise bankayı arayın deniyor. Bu kadar bankacılık işlemini tek bir linke tıklayarak aşan ve para transferi yapabilen bir dolandırıcı varsa, zaten o parayı hak etmiş demektir. Valla dolandırıcı değil, bilişim uzmanı denir ona.
Cevapla
İsmoz
Olay şöyle gerçekleşiyor. Hesap sahibinin telefonu anlık kapanıyor. O hat sahtekarın telefonuna geçiyor. Bankadan Gelmesi gereken mesaj o sahtekarın telefonuna geliyor. Ve sanki hesap sahibi onay vermiş gibi banka bunu kabul edip, hesabtaki parayı sahtekarın hesabına geçiriyor.
Bilocan
Kendi vermiş
Cevapla
Misafir
Spam protection etkinleştir
Cevapla
KARTAL
Bu yalan telefona vürüs geliyor bu gelen vürüsun kıredi kartı ile ne alaka telefonda kart şifresi vermiştir
Cevapla
Gülbahçe
Bana kalırsa bir satın alma ile kart şifresi vermiştir
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.