Güvenlik

Norveç polisi şüphelilere zorla iPhone'larının kilidini açtırabilecek

Norveç polisine verilen yetkiye göre artık polisler zorla şüphelilere iPhone'larının kilidini parmak iziyle açtırabilecek.


Amerika Birleşik Devletleri'nde sıklıkla gündeme gelen suç durumunda şüphelinin telefonu kontrol edilerek şüphelinin bilgilerine erişilmesi konusu oldukça tartışılıyordu.

Her ne kadar şüphelilerin telefonuna erişerek suç ile ilgili delillere rastlanabileceği bilinse de dünyanın hemen hemen hiçbir ülkesinde polis özel arama izinleri olmadan kişilere özel elektronik cihazlara erişemiyor. Hatta mahkemeler suç durumunda Apple ve Google gibi şirketlerden şüphelinin hesaplarındaki verileri talep etse bile bu şirketler dahi kullanıcı bilgilerini mahkemelere veremiyor.

1455121568_iphone-parmak-izi.jpg

ABD'de uzun süredir tartışılan bu konu bu kez Norveç'te gündeme geldi. Artık Norveç Mahkemesi'nin verdiği karara göre Norveç'te polisler yasal olarak suçlu potansiyeli gördüğü kişilere baskı uygulayarak iPhone'larının kilidini parmak iziyle açtırabilecek. Her ne kadar polisler bir şifreye ulaşmamış olsa bile şüpheli iPhone kullanıyor ve bu cihazı parmak iziyle şifreliyorsa polis kişinin telefonuna erişmiş olacak.

Ancak cihazın kilidi uzun süredir açılmamış ve şüpheli parmak izini okutmasına rağmen cihaz şifre soruyorsa bu kez polis şifreyi girmek için şüpheliyi zorlayamayacak. Ancak açılan soruşturmadan çıkacak bir mahkeme kararıyla şüphelilerin şifre girmeye zorlanabilmesi mümkün görünüyor.


 
                              
                                
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.