Güvenlik

Ödemeler artık bildiğiniz gibi değil!

Günümüzün en ilgi çekici konuları ‘Ödeşmenin Dijital Halleri’nde ele alındı.


3 Aralık’ta Point Hotel Barbaros’ta düzenlenen ‘Ödeşmenin Dijital Halleri’ etkinliğinde; IntelRAD CEO'su ve White Hacker Can Yıldızlı "Uğraştığımız insanlar ciddi miktarda dolandırıcılık yapan, büyük kayıplara yol açanlar. Paranın olduğu her yerde haklayıcı var” dedi.

İnterpromedya Genel Müdürü Murat Göçe açılış konuşmasında; “Sektörümüz yenilikçiliği zorluyor” diyerek bu konuda yaptıkları çalışmalara değindi. Göçe, katıldığı Bilişim Kurultayı’nda katılımcıların, düzenlenen sayısız etkinliklere yönelik eleştirisini dile getirdi ve Türkiye’nin BT sıralamalarında üst sıralara çıkabilmesi için teşvik ve desteklerin artması gerektiğine dikkat çekti.

Android  ve HTML5 Geliyor

Göçe’nin ardından söz alan BKM Express Ürün Yöneticisi Okyar Tahaoğlu, “Ulusal dijital cüzdan dediğimiz BKM Express’in web’e ek olarak iPhone mobil uygulamasını da geçtiğimiz Temmuz ayında çıkardık. Bunu yaygınlaştırmak ve Android gibi versiyonları çıkartmak gündemimizde. 155 sitede BKM Express ile ödeme yapılabiliyor ve 190 binden fazla kişi bu sisteme kartını işledi. Bu ay Android ve HTML 5 versiyonu çıkacak. Windows 8 ise daha sonra kullanıcılara sunulacak” dedi.

1386252625_mobil-odeme-455x303.jpg

Maça girişte e-bilet

EY Kıdemli Direktörü Alper Karaçar, DPT’nin 2003 yılından beri yürüttüğü ‘e-Dönüşüm Türkiye’ çalışmalarına ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) e-fatura konusunda şirketlere sunduğu üç yönteme değinen Karaçar, “GİB, portal yoluyla kullanımda aylık 5 bin adet fatura sınırını 500’e düşürdü. GİB böylece özel entegratörlere yönlendirmeyi istiyor” bilgisini verdi. 31 Aralık’a kadar e-faturaya geçmeyen şirketlerin zor durumda kalacağını hatırlatan Karaçar, e-arşiv, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde 14 Nisan 2014’ten itibaren herkesin maçlara girişte kullanacağı kişisel kartlara da değindi. Karaçar, “2016 yılında limitleri kaldırıp tüm limited ve anonim şirketlerin e-faturaya geçmesi ile ilgili plan yapılıyor” dedi.

Mobilde Çözüm Üretme Yarışı Hızlandı

Atos HTTS (Hi-Tech Transactional Services) Çözüm Yöneticisi S. Volkan Kaya sunumunda, "Temel sorun; mağazalar, ödeme şirketleri, yani herkes çözüm üretiyor. Ama bu kadar çeşitlilikle operasyonel verimlilik azalıyor. Mobil ödeme dünyası, hangi mobil çözümü kullanacağına karar vermedi. Çözüm sunan şirket sayısı çok ve bu sayı zamanla azalacak" dedi.

Bitcoin Çok Riskli Bir Yatırım Aracı

BTCTurk’ün yöneticilerinden Emre Kenci  Bitcoin’in ne denli riskli bir yatırım aracı olduğuna değinerek, BDDK’nın açıklamasının çok olumlu bir gelişme olarak gördüklerini kaydetti. Yasal olarak Türkiye’de daha karmaşık bir yapı olduğu için Kıbrıs’ı merkez olarak belirlediklerini ifade eden Kenci, Bitcoin alım satım işlemi gerçekleştirmek isteyen kişiler gerçek banka hesapları üzerinden çalıştıklarını vurguladı.                 

Her An Risklerle Dolu

Etkinliğin son oturumunda 'Dijital Dolandırıcılık: Tehditler, Riskler, Önlemler' başlıklı sunumuyla IntelRAD CEO'su Can Yıldızlı söz aldı. "Uğraştığımız insanlar ciddi miktarda dolandırıcılık yapan, büyük kayıplara yol açanlar" diyen Yıldızlı, “Paranın olduğu her yerde haklayıcı var” diyerek, hizmet verdikleri kurumların yüzde 90’ını finans sektörünün oluşturduğunu söyledi. Geliştirdikleri acil durum sistemi ile kurumların kolay önlem alabilecekleri bir yapı ortaya koyduklarını söyleyen Yıldızlı, “Her saat başı telefonuma Siber Suçla Mücadele ekibimizden haberler gelir. Küreselde neler olup bittiği sürekli bu şekilde derlenir. Sizin medyada gördükleriniz, tüm olayların yüzde 1’i. Biz tüm bu bilgileri, geliştirdiğimiz USTA (Ulusal Siber Tehdit Ağı) sistemi ile paylaşıyoruz. Kurumlara burada üyelik açıyor, onlar veya sektörleri hakkında bir şey olduğunda onlara otomatik bildirim yapıyoruz” dedi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.