Güvenlik

Ofislerdeki güvenlik tehlikesi!

Xerox’un yaptığı araştırmalara göre hackerlar sistemlere sadece bilgisayar ve sunucularla değil, ağa bağlı çok fonksiyonlu yazıcılar üzerinden de girmeye başladı.

Ofislerdeki güvenlik tehlikesi!

InfoTrends’e göre; Amerika ve Avrupa’daki ofis ve evlerde 30 milyona yakın yazıcı/çok fonksiyonlu ofis cihazı bulunuyor ve bunların çoğu ağ ortamında çalışıyor.

Bunun anlamı; tüm bu cihazlar bilgisayarlarda olduğu gibi, kötü amaçlı girişim ve hacker saldırılarına elverişli bir konumda bulunuyor.

1373529889_maryland-office-security-systems.jpgGelişen  ile birlikte artık ağa bağlı birçok fonksiyonlu ofis makinesi, herhangi bir masaüstü bilgisayara ihtiyaç duymadan ağ üzerindeki her bilgiye ulaşmayı ve erişilen bilgileri başkaları ile paylaşmayı sağlayan bir araç haline geldi.

Artık çok fonksiyonlu ofis makinelerine uzaktan bağlantı kurulabiliyor, mobil cihazlarla erişilebiliyor ve bu cihazlarla bulut sistemlere ulaşılabiliyor olması çok fonksiyonlu yazıcıları yeni tehdit merkezleri haline getiriyor.

IT Yöneticileri ve Çalışanlar Farkında Değil

Yapılan araştırmalar bu tehlikeden kimsenin farkında olmadığını gösteriyor. IT yöneticileri ve çalışanların yüzde 54 oranında en büyük tehlike olarak masaüstü ve diz üstü bilgisayarları algıladıklarını gösteriyor.

IT yöneticilerinin sadece yüzde 6’sı çok fonksiyonlu ofis makinelerini bir tehdit unsuru olarak görüyor. Araştırmalar, orta ölçekli bir şirketin bu şekilde bir veri kaybına uğraması durumunda ortalama zararının 5,5 milyon dolar civarında olacağını gösteriyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.