Güvenlik

Profil fotoğraflarınızı bakın kime gönderiyor?

Mali sıkıntılar yaşayan Facebook, Avrupa'da güvenlik güçlerine yardım etmek gerekçesiyle kullanıcılarının fotoğraflarını paylaşma kararı aldı. Uzmanlar şirketin bu kararının başta güvenliğe yardımcı olmak için alınmış gibi görünse de, asıl amacının ilerid


Uzun zamandır Wall Street tarafından elindeki veri deposunu kâr edebilmek için kullanması yönünde baskı altına alınan Facebook, direnmekten vazgeçti. Kullanıcılar için "etiket önerileri" başlığı altında gelen uygulama sayesinde herkesin yüz bilgilerini kontrol eden Facebook, bundan sonra elde ettiği bu yüz tanıma veritabanını paylaşma kararı aldı.

Şimdilik sadece Avrupa'da çalışacak olan yüz tanıma sistemi hakkında konuşan Kaliforniya Üniversitesi Hukuk Profesörü Chris Hooflnagle, "Bu çok büyük bir  anlaşma" dedi. Gizlilik sektörünü etkilyebilecek böyle araçların geliştirilmesi doğrudan sivil insanları da etkiler diyen Prof. Hooflnagle, şirketlere insanları otomatik bir şekilde pazarlama amacıyla fişleme imkanı sağlayan bu gelişmeleri kabul edebilir miyiz diye sordu.

1348401059_88324762facebook.jpg

Facebook'un Avrupalı güvenlik güçlerine de sağladığı bu imkan sayesinde soruşturma esnasında şüphelinin fotoğrafından tespit edebilecek. Öte yandan, Facebook tarafından yapılan bir açıklamada Avrupa data koruma yasasıyla paralel çalışacakları söylendi.

Yorumlar
Bur@k
Facebook surekli kendi cikarlari pesinde. Şahsen ben Facebook reklamlarindan bıktım. O kadar cikarlarina dustuki artik kullanicilarina para ile durumun surekli onde olsun gibi sozde firsatlar sunuo. Bu hicte hos olan bi durum degil. Surekli reklam wermemizi istiyo. Oleki Hesap kismina tikladigimizda bile reklam wer goruyoruz. Facebookta o kadar cok abuk subuk ise yaramaz reklam werken we benim gibi facebook reklamlarindan bikmis kullanicilar facebook reklamlarini kayle almazken bizim reklamlarimiz ne kadar. İlgi gorecek merak etmio degilim.
Cevapla
veyseloglu
Facebook şu ana kadar gördüğüm en saçma şey..
Cevapla
hanifi
face book
Cevapla
mithat
kapatalim ozmn:-)
Cevapla
Misafir
Facebook bu satar'da herşey'de yapar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.