Güvenlik

RansomWare virüsü korkutuyor

Bu virüs can yakıyor!

RansomWare virüsü korkutuyor

Hackerlar bilgisayarınızdaki bilgileri kullanarak fidye istiyorlar. Bu sayede yılda 5 Milyon $ 'a yakın gelir elde ediyorlar. 

virüsünün amacı ise  kullanıcıyı uyarının yasal birimlerden geldiğine inandırıp parayı ödemesini istemek. virüsü kullanıcının çeşitli ve yasadışı cinsel içerikli sitelere girdiğinin tespit edildiğini söyleyip istenilen paranın 3 gün içinde ödenmediği takdirde tutuklanacağını belirtiyor.  Bkz resim :

RansomWareRansomWare

İstenilen miktar 50$ - 200$ arası değişiyor. göstereceği (sözde) yasal uyarıyı ve uyarı dilini seçmek için internetinizin bağlı olduğu servis sağlayıcısına ulaşıp bulunduğunuz bölgenin bir yasal birimindenmiş gibi gösteriyor.

RansomWare virüsü sisteminize bulaştığı andan itibaren sistemi felç edip dosyalarınızı şifreleyip ulaşılmaz hale getiriyor.

Yapılan araştırmalar 24 Saatlik süre içerisinde 5,700 bilgisayarın virüsten etkilendiğini ve 168 kişinin parayı ödediğini gösteriyor. (1 Aylık sürede etkilenen bilgisayar sayısı 67,000.

Bu virüsten kurtulmanın yolu ise gayet basit:

Gerekenler: Virüslü bilgisayar,İnternet bağlantısı,20 Dakika.

Adım Adım Uygulama:

  1. Bilgisayarı yeniden başlatın.
  2. F8 Tuşuna basarak ağ desteği ile güvenli modda açın.
Yorumlar
M.Oguz
Oldukça bilgilendirici bir yazı olmuş, elinize sağlık.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.