Güvenlik

Virüs tehlikesi devam ediyor

Şimdide Kırşehir Emniyeti uyarıda bulundu.

Virüs tehlikesi devam ediyor

Basın açıklaması düzenleyen Kırşehir Emniyet Müdürlüğü, dolandırıcılar 'Türk Polisi Siber Suç İle Mücadele' adı altında gönderdikleri e-mailleri açanların bilgisayarlarını kilitleyerek, şantaj yoluyla para alıyor diyerek vatandaşları bu ve buna benzer başlıklarla gelen elektronik postaları açmamaları konusunda uyardı.

Yapılan açıklamada, son günlerde alınan ihbarlar üzerine inceleme yapıldığını ve dolandırıcıların vatandaşların bilgisayarlarına çeşitli internet sitelerinden sızdığı düşünülen zararlı bir yazılım (virüs) aracılığıyla, bilgisayarlarını kilitlediklerini ve 'Türk Polis' logosu kullanılarak halktan para talep edildiğinin ortaya çıktığını söyledi.

1352540623_hacked-computer-june08.jpg

Zararlı yazılımın bilgisayarın açılması ile ekranı kapladığı ve masaüstüne erişimi engellediğinin yapılan incelemelerde ortaya çıktı. Emniyet Müdürlüğü yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Son zamanlarda alınan ihbarlar ve mağdur vatandaşlarımızın müracaatları üzerine yapılan incelemelerde vatandaşların bilgisayarlarına çeşitli internet sitelerinden sızdığı düşünülen zararlı bir yazılım (virüs) aracılığıyla, bilgisayarlarını kilitledikleri ve 'Türk Polis' logosu kullanılarak halktan para talep edildiği görülmüştür. İncelemelerde zararlı yazılımın bilgisayarın açılması ile ekranı kapladığı ve masaüstüne erişimi engellediğini, 'bilgisayarınız kilitlendi' uyarısı verilerek, bilgisayar kilidinin ve cezai kovuşturmanın önlenmesi için para ödeme yapılması gerektiği, ödeme sonucu bilgisayarın kullanıma geri açılacağı vaadinde bulunulduğu ve polis logosu ile 'Türk Polisi Siber Suç Mücadele Bölümü' ibaresi kullanılarak yapılan dolandırıcılıktaki inandırıcılık boyutunun artırılmak istenildiği tespitleri yapılmıştır. Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bağlı birimlerin böyle bir birim ve uygulama bulunmamaktadır. Yapılan incelemelerde kullanıcıların bilgisayarlarına yerleştirilen virüs tarafından ekranlarının kilitlendiği belirlenmiştir. Bu virüsün, kullanıcıları dolandırmayı hedefleyen şahıslar ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığı düşünülmektedir. Herhangi bir mağduriyetin yaşanmaması için bilgisayarına virüs bulaşan vatandaşlarımızın kesinlikle para yatırmamaları, kimlik bilgilerini kimseyle paylaşmamaları gerekmektedir."

1351338482_q.jpg

Emniyet müdürlüğü bilgisayara gönderilen virüsten nasıl kurtulmak gerektiğini ise şu şekilde açıkladı: "Dolandırıcıların aynı şekilde Europol ismi de kullanılarak korsan yazılım indirildiğini ve bilgisayar kamerası ile kullanıcının kayda alındığını belirterek para istenildiği İnterpol Daire Başkanlığı'nca da duyurulmuştur. Virüsten kurtulmak için öncelikle bilgisayarınızı yeniden başlatın ve klavyeden F8 tuşuna basılı tutarak güvenli mod yöntemiyle bilgisayarınızı başlatın. Daha sonra 'Sistem Geri Yükleme' özelliğini kullanarak bilgisayarınızı zararlı yazılımından önceki bir tarihe alıp geri yükleyin, virüs programları aracılığıyla bilgisayarınızı virüs taramasından geçirin. Bu yöntem işe yaramazsa format atarak bilgisayarınıza işletim sistemini yeniden yükleyin" denildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.