Güvenlik

Rus hackerler 443 bin dolar çaldı!

Rus hacker çetesi virüs kullanarak VTB 24 bankasında hesabı olan vatandaşlardan 443 bin dolar para çaldı.

Rus hackerler 443 bin dolar çaldı!

Rusya'da, Rus hacker çetesinin virüs kullanarak VTB 24 bankasında hesabı olan vatandaşlardan 443 bin dolar para çaldığı ortaya çıktı.

1336211859_hacker179136.gif

Rusya Başsavcılık Sözcüsü Marina Gridneva bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Dmitri ve Yevgeni Popeliş kardeşlerle, Aleksander Sarbin'i QHost virüsü kullanarak müşterilerin bilgilerini ele geçirdiğini belirlediklerini söyledi.

Marina Gridneva, Popeliş kardeşlerin 142 ayrı müşterinin hesabına girdiğini söyledi ve "Toplam çaldıkları miktar 13 milyon ruble (443 bin dolar). Şüpheliler 25 ayrı hesaptan 2,5 milyon ruble yani 85 bin dolar daha çalmak için hazırlık yapıyordu" dedi.

Siber suçlularının bilgi işlem sistemi aracılığı ile başkalarının hesabına girmek, hırsızlık yapmak ve organize suç örgütü oluşturmaktan mahkemeye çıkarılması bekleniyor. Bu tür bilişim suçlarında suçlular en fazla 10 yıla kadar hapis cezası alabiliyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.